Objem nových hypoték výrazně klesne | E15.cz

Objem nových hypoték výrazně klesne

Lidé si letos zřejmě půjčí na hypotékách zhruba o 20 až 30 miliard korun méně, než tomu bylo v loňském roce. Jen do konce září klesl objem poskytnutých hypoték o 15,4 procenta na 90,4 miliardy korun.

Za celý letošní rok odhaduje ministerstvo pro místní rozvoj objem poskytnutých hypoték fyzickým osobám na 122,4 miliardy korun, což by představovalo zhruba 14procentní pokles v porovnání s loňským rekordním rokem. Za ochlazením poptávky po vlastnickém bydlení v Česku je podle finančních odborníků více důvodů. Patří k nim zejména růst úrokových sazeb, a tím i zvýšení měsíčních splátek.

V srpnu průměrný úrok nových hypoték stoupl na 5,82 procenta, nejvyšší hodnotu od ledna 2003. Banky také kvůli celkovému zhoršení situace v ekonomice s ohledem na globální finanční krizi začaly zpřísňovat podmínky poskytovaných hypoték. Loňský hypoteční boom byl také podle mnohých mimořádný.

„Na základě vývoje velkých světových hypotečních institucí se zahraniční akcionáři hypotečních bank operujících na českém trhu rozhodli pro výrazné zpřísnění podmínek. Propad je však proti očekávání velmi mírný a potvrzuje, že český stavební trh v oblasti bydlení by nemusel v letošním roce v odezvě na krizi zahraničních finančních trhů nic tratit,“ řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

#####Propady hlásí skoro všichni

S menším zájmem o hypotéky se potýkají prakticky všechny bankovní ústavy, které tento produkt nabízejí. České spořitelně se letos obchody s novými hypotékami propadly o více než polovinu. Banka poskytla od ledna do konce září nové hypotéky za necelých 15 miliard korun po loňském objemu 33 miliard korun. GE Money Bank poskytla hypotéky za 4,9 miliardy korun, což byl v meziročním srovnání 17procentní pokles.

Hypoteční banka s objemem 30,6 miliardy korun meziročně stagnovala. Výjimkou byla Raiffeisenbank, která objem hypoték meziročně zvýšila o 17 procent na 17,3 miliardy korun. Za letošní tři čtvrtletí poskytly hypoteční banky občanům, firmám a obcím a městům hypotéky za 136,3 miliardy korun. Ve stejném období loni byl objem poskytnutých hypoték 143,6 miliardy korun, tedy o více než pět procent vyšší.

Celkem hypoteční banky v tuzemsku poskytly občanům do konce letošního září přes 390 tisíc hypoték za téměř 560 miliard korun. Průměrné úroky hypoték dočasně klesly V září se alespoň zastavil růst úrokových sazeb u hypoték z předchozích měsíců.

Průměrné úrokové sazby poskytnutých hypotečních úvěrů pro fyzické osoby v porovnání se srpnem klesly takřka o desetinu procentního bodu na 5,73 procenta. Průměrná sazba často využívaných hypoték s fixací na pět let se snížila na 5,6 procenta. Vyplývá to z ukazatele Fincentrum Hypoindex, který zahrnuje výsledky devíti bank. Hypoteční banky přistoupily na přelomu srpna a září ke snižování úrokových sazeb s ohledem na snížení úroků Českou národní bankou. V některých případech šlo o snížení až o čtyři desetiny procentního bodu. U nově prodaných hypoték se ovšem nižší sazby zatím tak výrazně neprojevily. „Proto v příštím měsíci očekáváme další, neméně markantní pokles hodnot tohoto indexu,“ uvedl Luboš Svačina ze serveru www.investujeme.

cz. V poklesu pokračovala průměrná částka poskytnutých hypotečních úvěrů, která v září prolomila hladinu 1,8 milionu korun. Podle Svačiny klienti hypotečních bank kvůli vysokým úrokovým sazbám již nedosáhnou na tak vysoké částky úvěru jako dříve, hypoteční banky možná zpřísnily úvěrové podmínky, ale také se může jednat o potvrzení faktu, že na realitním trhu dochází k celkovému poklesu cen nemovitostí.

#####Ruší se poplatky

Některé banky také v posledních týdnech zvýhodnily podmínky nabízených hypoték.

Cílem je hlavně snaha oživit váznoucí prodeje. K odpouštění poplatků se nově přidala Hypoteční banka, která dočasně zrušila poplatky za zpracování úvěru i vedení účtu. GE Money nabídla klientům slevu 0,2 procentního bodu na úrokové sazbě. U Raiffeisenbank nově stačí doložit příjmy výpisem z účtu, oznámily banky. I přes nová zvýhodnění se může vyplatit zájemcům o bydlení vyčkat, protože nabídky mohou být ještě atraktivnější. „Je zde totiž velká pravděpodobnost, že Česká národní banka bude v příštích měsících snižovat úrokové sazby, od nichž se úročení hypotečních úvěrů odvíjí. Úrokové sazby hypoték tak v příštím roce půjdou s největší pravděpodobností dolů,“ upozornil analytik firmy AWD Michal Ruml. Na druhou stranu by si podle Rumla ale zájemci o hypotéku měli uvědomit, že banky budou v souvislosti s finanční krizí stále obezřetnější a dostat v budoucnosti od banky hypotéku nebude takovou samozřejmostí, jako tomu bylo dosud. Pokud tedy někdo nemůže pořízení bydlení na hypotéku odkládat, tak ať volí kratší dobu fixace, doporučil. Fixace je doba, po kterou se podmínky hypotéky nemění. Ještě před půl rokem nabízela podle Lukáše Svačiny ze serveru www.hypoindex.cz hypotéky trvale bez poplatku pouze mBank. „Nyní je situace již o mnoho lepší. Část bank tento poplatek snížila, část od jeho vybírání upustila úplně,“ uvedl. Hypoteční banka oznámila, že například u hypotéky v objemu 1,8 milionu korun s fixací na 25 let aktuální úspora na poplatcích překročí 62 tisíc korun. Hypotéka bez poplatků se vztahuje na úvěry do 85 procent hodnoty nemovitosti s fixací úrokové sazby na pětileté a delší období. Čím je delší doba fixace úrokové sazby, tím je i vyšší úspora. U GE Money Bank mohou získat slevu 0,2 procentního bodu noví i stávající klienti.

#####Nižší úroky netrvaly dlouho

Už během října se ale úrokové sazby části hypotečních úvěrů začaly opět zvyšovat. „Důvodem je aktuální vývoj na trzích a růst mezibankovních úrokových sazeb,“ uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Podobně se vyjadřovali i zástupci dalších bank, například Hypoteční banky nebo Komerční banky. Další banky zatím situaci monitorují. „V současné chvíli změny u sazeb neplánujeme. Nicméně situaci na mezibankovním trhu i kroky ČNB bedlivě sledujeme,“ uvedla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. U spořitelny úrokové sazby s fixací na tři, pět a deset let začínají od 5,19 procenta. Podmínky nemění ani GE Money Bank, která části klientů úrokové sazby hypoték od počátku října snížila. Sazba s fixací na pět let u GE Money začíná od 5,25 procenta.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!