Oblékli kimona a dobyli žíněnky světa | E15.cz

Oblékli kimona a dobyli žíněnky světa

Liberečtí školáci Lukáš Vik a Matěj Říha patří k české špičce v karate. V soutěžích kata nyní získali tituly mistra a vicemistra světa.

Desetiletý Matěj Říha a o tři roky starší Lukáš Vik jsou normální školáci z Liberce. Od svých vrstevníků se na první pohled vůbec neliší, oba však spojuje jeden zájem. Karate, kterému věnují veškerý svůj volný čas. A kromě toho jsou na rozdíl od jiných stejně starých kluků mistrem a vicemistrem světa.

Rozhodly body

Starší Lukáš Vik se může chlubit titulem nejvyšším, který získal na mistrovství světa organizace WKC v Itálii, v kategorii starších žáků. „Měl jsem proti sobě jednapadesát soupeřů a nejtěžšími pro mě byli závodníci z Ruska a Ukrajiny. Nakonec jsem je ale všechny součtem bodů překonal,“ říká mladý karatista. Stejně jako jeho liberecký kolega Matěj soutěžil v kata, což je předvádění určené karatistické sestavy. „Rozhodčí hodnotí preciznost předvedení a dynamiku a bodují. Já získal ve finále pětadvacet bodů, zatímco ostatní měli průměrně dvacet tři a půl bodu,“ vysvětluje Vik.

Ve stopách

Čerstvý mistr světa dělá karate čtvrtým rokem. Trénuje v klubu Slavia TU Liberec a individuálně ho připravuje trenérka Petra Nová také v Praze. „Lukáš začal dělat karate proto, že je astmatik. Ačkoliv nám to lékaři nedoporučovali, řekli jsme, že by ho mohl sport rozdýchat a pomoci mu a skutečně má s astmatem mnohem menší potíže,“ vysvětluje Lukášova matka Martina Viková.
Syn jde částečně i ve šlépějích svého otce, který karate provozoval v osmdesátých letech a pak se k němu znovu vrátil, když začal kimono oblékat jeho syn. „Taťka byl zezačátku mým vzorem, teď je spíš tím, kdo mě podporuje,“ podotýká Lukáš Vik. Sportem ale žije doslova celá rodina. „Staráme se Lukášovi o zázemí. Třeba manželka pere kimona a oba je pak žehlíme, není to nic snadného, jako když žehlíte košili. Doprovázíme syna i na závody, vozíme na tréninky,“ vyjmenovává Martin Vik. Lukášovým cílem je v nejbližší době obhájit titul mistra republiky a získat tak nominaci na další mezinárodní závody. „I když v současnosti dělám kata a také kumite pod vedením trenéra Bohumila Koloce, chci se v budoucnu věnovat hlavně kata. Moc mě to baví,“ dodává Lukáš Vik.

Talentovaný žák

Stříbrnou medaili z mistrovství světa WKC v Itálii, v kategorii mladších žáků, přivezl do Liberce Matěj Říha. „Své soupeře jsem neznal, porazil mě akorát Ukrajinec. Mistrovství bylo fajn, ale myslím, že větší soupeře jsem měl třeba na mistrovství republiky,“ zhodnotil světový šampionát desetiletý karatista. Také on se připravoval na závody pod taktovkou trenérky Terezy Matějkové v domovské Slávii a pak v Praze pod vedením Jakuba Tesárka.
„Matěj má budoucnost. V porovnání s ostatními stejně starými dětmi má velké soustředění a koncentraci,“ hodnotí Matěje trenér Tesárek. Stoupající sportovní kariéru předpovídá desetiletému karatistovi také trenér české reprezentace Robert Musil. „Matěj má zdravou kombinaci talentu a píle. Navíc skvělý základ díky svým trenérům a vynikající rodinné zázemí. Už dnes patří k české špičce,“ míní šéf reprezentace.

Želvy ninja

Elán mladému talentu skutečně nechybí a do závodů jde s vervou. „Trénuju několikrát týdně a ještě si doma pro sebe dělám sedy a lehy. Na každý závod si taky nechám od kadeřníka Ondry Vesty udělat speciální účes, to mi dodává sílu,“ objasňuje Matěj Říha. Největším vzorem je pro něj nyní jeho trenér Jakub Tesárek.
„Když ale před necelými čtyřmi lety přišel s tím, že chce dělat karate, myslím, že mu vzorem byly želvy Ninja z televizního dětského seriálu,“ prozrazuje Matějova matka Eva Říhová. S nápadem dělat karate přišel Matěj sám, nikdo v rodině se dřív tomuto sportu nevěnoval.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!