Obrničtí stavějí náměstí s parkem | E15.cz

Obrničtí stavějí náměstí s parkem

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Periferie Mostu se mění k nepoznání. Přes léto v Obrnicích postaví nové náměstí.

Obrnice / Z Obrnic mizí černé skládky i odkladiště šrotu, klesla kriminalita a lidé mají chuť pracovat. Obec s nevalnou pověstí dostává novou tvář. „Ještě před třemi čtyřmi roky odtud odešlo za lepším sto lidí ročně. Dnes jich je tak do deseti,“ naznačuje posun k lepšímu místostarostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Periferie, kde z dvou tisíc šesti set obyvatel je osm set Romů, byla v očích mnohých odepsaná. „Když tudy známí projížděli, šlápli na plyn,“ ohlíží se zpátky Milada Fixová, která v Obrnicích žije šestnáct let. Jak to, že se tam velkolepě staví v čase ekonomické krize? „Od té doby, co nastoupilo nové vedení na radnici, je všechno jinak. Tečou k nám peníze z dotací,“ poznamenává obrnická rodačka Lucie Cabová. Našla práci v nově opraveném kulturním domě, kde dělá správcovou.

Vize o budoucnosti

Díky kamerám klesla kriminalita. Lidé mají nové veřejné osvětlení, chodníky, dětská hřiště, zeleň, opravenou mateřskou školu. „Nejhorší panelák na sídlišti, kde bydlí sociálně slabí, jsme opravili. Dodnes není poničený,“ naznačuje vývoj Miklošová.

O budoucnosti Obrnic má ty nejlepší vize. Tvrdí, že nejde dělat zvlášť programy pro Romy a zvlášť pro ostatní. „Nemůžeme přeci postavit chodník pro Romy a chodník pro ostatní. Užívají ho všichni. Čím to tady bude příjemnější, tím lépe se budou všichni lidé chovat,“ vznáší nahlas představu místostarostka. V Obrnicích to, zdá se, začíná platit. Právě teď je centrum rozkopané. Během prázdnin tam místo nudného poničeného asfaltu vznikne park s lavičkami, parkoviště, nová silnice s ostrůvkem.
„Takové zelené náměstíčko. Brzy dostane novou fasádu i přilehlá základní škola, na kterou čtyřicet let nikdo nesáhl,“ konstatuje starosta Stanislav Zaspal.

Stavějí bez úvěrů

Obrnice mění svoji nechvalnou pověst druhého Chanova. „Nápadů máme dost,“ říká místostarostka Miklošová.

Obec nemá dlouhodobé úvěry, krátkodobé splácí z dotací. „Výhodně jsme prodali bývalá kasárna a peníze rozpouštíme zpátky,“ dodává místostarostka Miklošová.
Z dotačních zdrojů dostaly Obrnice za tři a půl roku téměř sto milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video