Od ledna si lidé zabruslí na náměstí | E15.cz

Od ledna si lidé zabruslí na náměstí

Olomoučané mají novou vášeň – bruslení pod širým nebem. Užívají si hlavně děti a mladí.

Zhruba od poloviny prosince mohli Olomoučané bruslit i na netradičních místech mimo zimní stadion. Novinkou roku 2009 je ledová plocha před korunní pevnůstkou i plastové kluziště před krajským úřadem. To pravé bruslení by ale teprve mělo přijít, od pátku 8. ledna se otevře kluziště přímo na náměstí. Plocha bude mít rozlohu 450 metrů čtverečních, což je asi polovina velikosti ledu na zimním stadionu.

Bruslení ve městě si lidé chválí. „Je to úplně super, úplně to stačí k vyžití,“ komentovali led před pevnůstkou jeden přes druhého asi patnáctiletí výrostci, když si vyzouvali brusle. Led na okraji parku ocenila i Alena Lakomá. „Je to ideální hlavně pro děti. Dospělí tady dělají hlavně doprovod. Myslím, že to byl skvělý nápad,“ pochvalovala si Lakomá led.

Na plastu

Naopak s rozpaky se lidé dívali na kluziště před hejtmanstvím. Led zde nahrazovaly speciální plastové desky. Plocha 108 metrů patřila ve městě k nejmenším.

„Je to jiné, ale zvyknout se na to dá, i když se na tom hůř rozjíždí. Aspoň to tolik nezebe a při pádu ani moc nebolí,“ zhodnotil plastovou náhražku Lubomír Konár, který s přáteli dokonce na ledě hrává hokejovou rybníkovou ligu.

Helena Spurná ze zimního stadionu uvedla, že nová kluziště ve městě bruslení na zimním stadionu nijak neovlivnila. „Návštěvnost si stále držela svůj průměr. Nijak nás to neohrozilo,“ řekla Spurná.
Obě dočasné plochy navíc od pátku vystřídá kluziště mezi Herkulovou kašnou a sloupem Nejsvětější Trojice na Horním náměstí přímo v centru Olomouce.

Pronájem ledu přijde radnici asi na jeden milion korun. Další náklady na vodu či elektřinu zaplatí vedení města z peněz od sponzorů.

Lidé se ale mají na co těšit. „Bude tam půjčovna bruslí, vyhřívaný stan s úschovnou věcí, ale i stálá služba a zdravotnický dozor,“ uvedl náměstek primátora Jan Holpuch.

Otevřeno denně

Mantinel kluziště bude až do února otevřený vždy od devíti hodin ráno do desíti hodin večer. „Předpokládáme, že dopoledne budou led využívat hlavně školy,“ řekl Holpuch. Jednotné vstupné dvacet korun se bude vybírat až na večerním bruslení, když zde bude diskotéka nebo karneval na ledě.
Holpuch uvedl, že leden a únor bývají málo atraktivní měsíce a kluziště je jeden ze způsobů, jak město v zimě oživit. Pokud se osvědčí, mohlo by letos být na náměstí už od prosince.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!