Od sportovních tříd k Ostravičce | E15.cz

Od sportovních tříd k Ostravičce

Sedmička pokračuje v seriálu osobností města. Druhou z nich je zakladatelka Ostravičky Marie Nováková.

Pětašedesátiletá rodačka z Dobré u Frýdku-Místku Marie Nováková od svého útlého věku tíhla k tanci. Už jako malá navštěvovala ve Frýdku hodiny baletu a hrála na klavír. Vystudovala pedagogickou fakultu se zaměřením na tělesnou výchovu a chemii. Na sedmé základní škole založila sportovní třídy, jejichž žáci získali mnoho diplomů a dalších ocenění. Má lví podíl na spoustě úspěchů dětského folklorního souboru Ostravička, který znají snad všichni lidé z Frýdku-Místku a blízkého okolí.
„Marii Novákovou znám od začátku devadesátých let. Je to nejfundovanější člověk pro folklor, jakého jsem kdy poznal. Na děti je tvrdá a vyžaduje disciplínu. Díky tomu se pak dostavily fantastické výsledky,“ uvádí Roman Šašinka, který se stará o osvětlení a ozvučení při vystoupeních Ostravičky.

Všechno začalo v rodné Dobré

Nováková vyrůstala v rodné Dobré, kde také chodila na základní školu. „Zřejmě už jako malé dítě jsem milovala pohyb a tanec. S velkou chutí, avšak zprvu bez viditelných výsledků, jsem se pokoušela s několika dalšími dětmi o divadelní představení. Tady jsou snad počátky mé celoživotní práce,“ vrací se ke svému dětství Nováková.
Po dovršení devítileté povinné školní docházky vystudovala Nováková střední průmyslovou školu chemickou v Ostravě. Nevěnovala se však pouze matematice a chemickým vzorcům, ale také svému koníčku. „Chodila jsem na hodiny baletu do Místku a v Dobré navštěvovala tělovýchovnou jednotu, kde jsem poznala základy sportovní gymnastiky,“ vzpomíná Nováková.

Od nácviku spartakiády k založení Ostravičky

Po absolvování střední školy studovala Marie Nováková dálkově vysokou školu a přitom už začínala učit na základní škole v Dobré. Už tenkrát se starala o nácvik dětí a žen na celostátní spartakiády. Práci s mládeží se věnuje dodnes. „Nováková je fantastický pracovník, co se týče práce s malými dětmi. I jako důchodkyně jim věnuje spoustu volného času, a to i o víkendech a svátcích. Ohromně se pro děti obětuje, ale zároveň je na ně přísná. Vždycky vyžaduje, aby se s ní jednalo férově,“ říká členka výboru Ostravičky Eva Geryková.
Svůj sen, založit dětský folklorní soubor, si Nováková splnila až poté, co přivedla na svět dcery Galinu a Simonu. Po mateřské začala učit na čtvrté základní škole, na které založila taneční kroužek. „To mě přivedlo k myšlence založit dětský folklorní soubor. Díky pochopení ředitelství sedmé základní školy, inspektorátu a ředitelství základní umělecké školy se nám podařilo vytvořit ojedinělý systém práce u nás. Děti byly konkurzem každé dva roky vybírány do sportovní třídy Ostravička s rozšířenou výukou o hodiny tělesné výchovy a zpěvu,“ popisuje Nováková. Dětský folklorní soubor Ostravička každoročně pořádá Mezinárodní folklorní festival ve Frýdku-Místku a reprezentuje nejen region, ale celou Českou republiku na mnoha akcích po celém světě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!