Odbahnění: radnice má čas do března | E15.cz

Odbahnění: radnice má čas do března

Stihnout termín, aby dotace na Jordán nepropadla, bude pro Tábor těžší. Firmy se odvolaly proti rozhodnutí antimonopolního úřadu.

Je to priorita současných radních. Obří projekt za stovky milionů má ale čím dál více puklin. Aby Tábor získal zakázku na odbahnění Jordánu, musí do konce března odevzdat podklady. Ve hře jsou slíbené dotace z EU. Už jednou dostala radnice výhodu odkladu.
Nabídka firem Daich, Metrostav a Zvánovec v původním výběrovém řízení zvítězila. Zakázku byly schopné provést za 372 milionů korun. O 113 milionů levněji to samé chtělo udělat sdružení firem Strabag, Swietelsky a Pavel Hron. Výběrová komise ale právě pro nízkou cenu tento návrh ze soutěže vyřadila. Zpět ji vrátil v polovině listopadu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Radní jeho rozhodnutí přijali. Odvolali se původní vítězové. „Nechceme tuto záležitost komentovat,“ říká tiskový mluvčí společnosti Metrostav František Polák.
Co Tábor čeká dál? „Zpoždění nehrozí, pokud včas dodáme podklady k uzavření smlouvy. Termín je stále stejný – konec března,“ upřesňuje starosta Jiří Fišer. Situace podle něj záleží na dalších účastnících a na tom, jak rychle úřad rozhodne. Pokud by radní březnovou lhůtu nestihli, mohlo by město o dotace přijít. Žádné pokuty by mu ale nehrozily. „Propad dotace by znamenal okamžitě se zabývat přípravou na výstavbu spodní výpusti Jordánu,“ dodává Fišer. Právě výpusť, která nádrži chybí, je největším technickým důvodem, proč zahájit práce. Ty by i s bagrováním a odvozem bahna trvaly do konce června 2015. Samotná výpusť by podle hrubého odhadu starosty stála sto padesát milionů.
„Když už lidi připravují měsíce na to, že tahle akce bude, tak by ji měli udělat kompletně. Byla bych naštvaná, kdyby radnice nestihla připravit všechny podklady včas a dotace by jí utekla. Věděli, co je čeká, měli to stihnout,“ myslí si Edita Kadlecová z Tábora.
V nejbližší době se neformálně sejdou zástupci Plané nad Lužnicí a Tábora. Plán počítá s odvozem nejškodlivějšího bahna na skládku do Mydlovar. Zbytek mají auta vozit na pískovnu Hůrka v katastru Plané. „Jestli je vhodným úložištěm, prověřují odborníci a orgány státní správy. Jejich závěry chci respektovat,“ podotýká Fišer.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!