Odchod tuzemských podnikatelů do daňových rájů se zvyšuje | E15.cz

Odchod tuzemských podnikatelů do daňových rájů se zvyšuje

Počet tuzemských podnikatelů, kteří se rozhodnou přesunout sídlo své firmy do některého z daňových rájů, se zvyšuje. „Meziročně jde u našich klientů o nárůst asi 15 procent, zároveň se ovšem zvyšuje i počet cizinců, kteří mají zájem si v ČR založit svoji vlastní společnost, a to celkem o osm procent,“ říká Filip Reinoso ze Smart Companies, která se zabývá zakládáním, prodejem a následnou správou společností.

Počet vlastníků českých firem, kteří pocházejí z destinací považované za daňové ráje, se od konce roku 2011 do června 2012 zvýšil o 2,5 % na 12 046 společností. Také v letošním roce patří k oblíbeným daňovým rájům Nizozemsko, Kypr a Lucembursko, stále oblíbenější jsou i Bermudské ostrovy nebo Seychely. Některé země nabízejí zajímavé novinky. „Například na Britských Panenských ostrovech, které jsou již řadu let velmi populární, dochází k změně, která velmi ulehčí práci při pojmenování společnosti - nyní je možné opětovné použití názvu. Určité jméno lze použít ihned poté, co tímto jménem původně pojmenovaná společnost zanikla, anebo po té, co původní společnost změnila své jméno,“ radí Reinoso.

Jedním z řešení, jak se vypořádat s méně přívětivým ekonomickým prostředím v tuzemsku, je založit si tzv. evropskou akciovou společnost, neboli Societas Europaea (zkráceně SE). Podnikatelé si mohou prakticky zvolit v rámci Evropské unie stát, jehož podmínky nejlépe vyhovují fungování společnosti a následně do daného státu přesunout sídlo společnosti.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!