Odešli z domu. Tady jejich stopy končí | E15.cz

Odešli z domu. Tady jejich stopy končí

V kartotéce pohřešovaných lidí z přerovského regionu jsou jména tří mužů. Čtvrtého ztraceného našli živého, pátého bohužel mrtvého.

Tři muži, tři osudy. Jedno ale mají společné. Žili na Přerovsku, jsou na seznamu pohřešovaných lidí a kriminalisté po nich zatím neúspěšně pátrají.

V botách nosil provázky

Restaurace Na Moštárně v Kojetíně stojí na dohled od místního kostela. Patří mezi místní putyky, kde v oblaku kouře vysedávají především dělníci a důchodci. A právě před touto hospodou končí kroky Antonína Přikryla. Jeho zmizení je pro přerovské policisty asi největší záhadou. Ztratil se letos v mrazivém lednovém dnu – jen tři týdny po své oslavě čtyřicátých narozenin. „Jel do Kojetína se svým kamarádem na nákupy a na zpáteční cestě k nádraží se stavili v hospodě Na Moštárně. Kamarád šel údajně dovnitř, aby se podíval, jestli tam nesedí jeho známý,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Antonín Přikryl na něj čekal venku, postával tam ve fialové bundě, v riflích a v botách, ze kterých místo tkaniček trčely jen provázky. Že má do kapsy hluboko, bylo znát. Existenčně byl závislý na sociálních dávkách – ale pro ty si od února už nepřišel.
Zajímavé ovšem je, že zaměstnanci v restauraci Na Moštárně slyšeli o záhadném zmizení před jejich hospodou až od nás – a to sedm měsíců poté, co bylo po muži vyhlášeno pátrání. „Ani policisté nás nekontaktovali, aby se zeptali třeba na to, jestli jsme ho znali,“ kroutí hlavou hospodská Ludmila Hromadová, která tu zná všechny štamgasty.

Napsal dopis a zmizel

Rodný dům Václava Zobaníka ze Žákovic na Přerovsku pomalu zarůstá psím vínem. Je zapečetěný a už třetím rokem nemá majitele. Ten se totiž ztratil. Lidé z vesnice jsou dodnes z jeho náhlého zmizení v šoku. Není prý Vánoc, aby si na Vaška nevzpomněli, není fotbalového klání, aby nepadlo jeho jméno. Vnímali ho ale různě. Jako pracovitého člověka, který rozuměl zemědělství, pracoval v družstvu a mezi jeho koníčky patřilo holubaření a fotbal. Ale také jako podivína, který se nikdy nestačil oženit, neměl děti a ani nežil s žádnou družkou. Každopádně se shodují, že byl hodný, pracovitý a bezproblémový. Když 20. listopadu roku 2006 zmizel, jeho sousedy to nenechalo klidnými. „Jedna spolupracovnice nakonec zavolala na policii. Zvonila na něho doma, ale několik dnů neotvíral. To bylo podezřelé,“ vzpomněla jeho sousedka Magda Valachová. Policisté zjistili, že v domě zanechal dopis na rozloučenou, ve kterém oznámil, že odchází. Tomu ale někteří místní nevěří. Mají pochybnosti, jestli ho psal on, dohadují se, spekulují.
Také starosta Žákovic na Václava Zobaníka vzpomíná v dobrém. „Znám ho od dítěte, narodil se tu. Máma mu zemřela, když byl malý kluk. Žil jen s tátou, později sám. Dodnes si kladu otázku, kde může být. Policisté se občas zeptají, jestli se neobjevil, ale odpověď je pokaždé stejná,“ říká starosta Josef Mikulík. Pokud Václav Zobaník žije, 29. června oslavil osmačtyřicáté narozeniny.

Mateřské znaménko

V sychravém říjnu roku 1995 končí stopa i tehdy jednatřicetiletého Jiřího Konupčíka z Troubek na Přerovsku. Zavřel dveře bytu a od té doby se po něm slehla zem. „Dům opustil jen v oblečení, které měl na sobě, nic víc si nevzal,“ podotkla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Celých čtrnáct let o něm nemají příbuzní žádné zprávy a dlouhá doba od nahlášení zmizení navíc zahlazuje případné stopy. V roce 1999 policisté pátrání přerušili. Každopádně kdyby se pohyboval po České republice, jeho tvář i jméno známé z policejních registrů by neušly pozornosti. Jako jediný ze tří aktuálně pohřešovaných má Jiří Konupčík v policejní databázi uvedeno i zvláštní znamení – nepřehlédnutelné mateřské znaménko na levé tváři. Jeho nejbližší jistě nemohou nevzpomenout, že 14. října by měl oslavit pětačtyřicet let.

Dvě ukončená pátrání

Šťastně dopadlo pátrání přerovských policistů po nezvěstném Jiřím Jemelkovi, který žil v pronajatém bytě v Přerově. Jeho známý ho postrádal od jara, v létě se rozjelo pátrání i v médiích a díky fotce v novinách oznámili minulý týden policistům lidé z Hranic, že ho na snímku poznali. Muž, který byl popisován jako osmapadesátiletý blonďák s ryšavou bradkou, se zřejmě chtěl vzdálit z dohledu svých známých.
Naopak smutně skončilo další pátrání po muži z Přerovska, který byl od roku 2003 nezvěstný. Nedávno se policistům podařilo určit jeho totožnost porovnáním DNA rodinného příslušníka a části lidského těla, které bylo nalezeno na jižní Moravě. Jeho jméno s ohledem na pozůstalé zůstává jen v policejních spisech.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!