Odtrhne se Kokonín od Jablonce? | e15.cz

Odtrhne se Kokonín od Jablonce?

Michael Daněk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kokonín je na nohou. Kvůli čističce odpadních vod zvažují obyvatelé okrajové části Jablonce nad Nisou odtržení od města.

Téměř dva tisíce lidí z Kokonína je pobouřených. Může za to návrh jabloneckých zastupitelů, podle kterého by mezi domy Kokonína v Rychnovské ulici měla vyrůst čistička odpadních vod.
Obyvatelé nyní sepisují petici, která má stavbě za několik desítek milionů zabránit. Někteří z obyvatel uvažují o extrémním řešení. To by spočívalo v odpojení Kokonína od Jablonce a vyhlášení samotné obce.
Podle zastupitelů však není jiná možnost, než postavit čističku právě v Kokoníně, který už dlouho potřebuje novou kanalizační síš, aby odpad netekl do řeky Mohelky. „Kokonín nelze napojit na libereckou čističku. Uvažovalo se o napojení na rychnovskou, ale ta už by pak byla technicky nedostačující a vyžadovala by kompletní přestavbu,“ vysvětlila tisková mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Vlastníkem nové čističky nebude město, ale investor Severočeská vodárenská společnost. „Investor společně s městem čelí odporu kokonínských obyvatel. Ti žádají odsun čističky o zhruba čtyři sta metrů. To je však řešení, na které nechce přistoupit Severočeská vodárenská společnost. Jednak z finančních důvodů, jednak proto, že by se tak stavba dostala do záplavové oblasti,“ uvedla Fričová.
Kokonínští se bojí především zápachu, který by se z čističky linul do ulic. „Moc dobře znám okolí liberecké čističky a někdy je ten smrad nesnesitelný. Chápu, že kanalizace je potřeba co nejdříve, ale smradlavou čističku mít za barákem nechci a zastávám názor, že bude lepší se odtrhnout a vyřešit si stavbu čističky po svém,“ poznamenal Jaroslav Hanzelka z Kokonína.
S tím nesouhlasí zástupci investorské společnosti. „Kal má být odvážen k likvidaci na čističku odpadních vod v Liberci. Přečištěné vody se pak vypustí do řeky Mohelky. Vzhledem k blízkosti domů má být čistička kompletně zakrytá, čímž bude projekt splňovat požadované hygienické limity,“ objasnila tisková mluvčí investorské společnosti Dagmar Haltmarová.

Část odpadu do Mohelky

Zápach však není jediným důvodem, který dohání obyvatele Kokonína k myšlenkám na odtržení. Znepokojuje je další fakt. Ani čistička by zcela nevyřešila problém s kanalizací v Kokoníně.
Podle plánu by se na novou kanalizační síš měla napojit většina domů, nikoliv všechny. Zbylé domy budou stále vypouštět odpadní vody do řeky Mohelky.
Podle tiskové mluvčí Severočeské vodárenské společnosti však moc možností pro výběr jiného místa pro čističku není. „Připravujeme ekonomicky nejpřijatelnější verzi ze všech možných, a to čističku v Kokoníně,“ řekla Haltmarová. Termín stavby však doposud není známý.

Autor: Michael Daněk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery