Olomoucký kraj zvažuje další dotace na zateplení fasád | E15.cz

Olomoucký kraj zvažuje další dotace na zateplení fasád

Olomoucké hejtmanství zvažuje možnost, že bude i příští rok přispívat obyvatelům a firmám z regionu na zateplení fasád a výměnu oken jejich nemovitostí. Příspěvky kraj zavedl v polovině loňského roku s cílem zmírnit v regionu dopady světové finanční krize. Peníze vyčleněné pro letošní rok, kdy by měl program podpory skončit, jsou již vyčerpané, žádostí je však nadále dost, řekl náměstek hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL).

Vedení kraje původně vyčlenilo pro letošní rok na dotace na <a href=„http://www.zatepleni-stavby.cz/“>zateplení fasád</a> a výměnu oken deset milionů korun. V květnu částku navýšilo o dalších deset milionů korun. „Peníze z programu jsou přesto již vyčerpané. Hlavní zájem o dotace nastal letos, a to i díky tomu, že stavební firmy své zákazníky upozorňovaly na možnost získat krajskou dotaci,“ uvedl náměstek. Doplnil, že se hejtmanství nadále hlásí další zájemci o příspěvek. Vedení kraje proto v lednu projedná možnost vyčlenění peněz na tyto dotace i pro letošní rok. „Určitě tento návrh předložím, protože se jedná o investice do úspor v oblasti životního prostředí, rozpočtů rodin a v neposlední řadě do zlepšení estetiky domů,“ řekl Horák.

Hejtmanství poskytuje úspěšným žadatelům o dotaci na zateplení fasád a výměnu oken 15 procent nákladů investice, maximálně však 30 tisíc korun na jednu bytovou jednotku. „Za celou dobu poskytování příspěvků bylo díky programu dosaženo snížení spotřeby energie na vytápění u zhruba 1800 bytových jednotek. Celkem bylo proinvestováno téměř 150 milionů korun. Příspěvek, což bylo jeho cílem, podpořil tuto stavební činnost v regionu a pomohl k překonání negativních důsledků hospodářské krize,“ uvedl Horák.
Olomoucký kraj dlouhodobě vykazuje v mezikrajském srovnání třetí nejvyšší míru nezaměstnanosti v Česku. Na konci října činila 10,6 procenta. Hůře na tom byly jen Ústecký a Moravskoslezský kraj.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!