Operní pěvkyni doprovodí publikum | E15.cz

Operní pěvkyni doprovodí publikum

Kladenským domem kultury bude znít 6. prosince operní zpěv. Eva Urbanová uvede svůj Vánoční koncert

První hodiny zpěvu brala v rodné Zvoleněvsi nedaleko Kladna, jevištní projev sledovala často jako divák kladenského divadla. Když jí bylo šestnáct, odstěhovala se s rodiči k Plzni. Nyní se Eva Urbanová do Kladna vrací jako pěvecká hvězda.

„Za kulturou jsem také často jezdila do Slanýho. Tam jsem u divadla vídala zástupy fanynek Karla Gotta před natáčením jeho pořadů Karel Gott ve Slaném,“ vzpomíná Urbanová.

Přála si s Gottem zazpívat. „V té době jsem už chodila na zpěv do lidušky. Jsem moc ráda, že se mi ten dětský sen podařilo splnit,“ říká Urbanová.

Na Mikuláše tak budou mít obyvatelé Kladna jedinečnou příležitost si jeden z nejlepších hlasů současné české opery poslechnout.

Přestože Eva Urbanová touto dobou většinou vystupuje ve velkých operních sálech či divadlech, na vánoční koncerty si našla čas.

Kabanicha a Karel Gott

„Letos jsem kvůli premiéře Káti Kabanové v Národním divadle trávila čas více na domácích pódiích než v zahraničí,“ říká Urbanová.

Jela dlouhé turné s Karlem Gottem a pouze v září zpívala ve Varšavě v roli Kabanichy.

„Na vánoční koncerty, které mi teď začínají, se pro jejich báječnou atmosféru moc těším. Do konce roku se nezastavím, ještě mě totiž v prosinci čeká Tosca v Národním divadle,“ podotýká operní pěvkyně.

„Češi mi rozumějí“

Repertoár pro kladenský koncert si nevybírala sama.
„Do vánočních koncertů zařazuji vždy české koledy. Jsou známé a diváci je mohou zpívat se mnou. Na klavír mne doprovází skvělý klavírista a dirigent z Národního divadla David Švec,“ vysvětluje Urbanová.

Řeší s ním poslední úpravy či jeho sólové skladby. „Vybíráme je tak, aby vhodně navazovaly na árie a posluchačům se líbily,“ říká.

Na české obecenstvo nedá dopustit. „V každé zemi se projevuje národní naturel, jeho emoce. Některé publikum je do poslední chvíle vážné, jiné zase emotivní od prvních taktů. Ale české je to, které mi nejvíc rozumí,“ říká Urbanová.

V žádné jiné zemi podle ní navíc nemají takovou operu, jakou je Libuše. „Ani neopakovatelnou atmosféru při takzvané Neskoná, jak říkám operní árii Proroctví. V tu chvíli jsme všichni naladění na stejnou notu a mne naplňuje pocit štěstí,“ dodává Urbanová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!