Orco Property Group mění burzu v Budapešti | E15.cz

Orco Property Group mění burzu v Budapešti

V bývalé budově burzy cenných papírů na Vörösmartyho náměstí v centru Budapešti vznikne moderní nákupní a zábavní centrum.

Projekt zde pod názvem „Váci 1“ realizuje společnost Orco Property Group. Budova projde rekonstrukcí, která propojí původní architektonický styl s unikátním moderním designem z dílny renomovaného francouzského architekta Christiana Biechera ve spolupráci s prestižním maďarským architektonickým studiem König a Wagner.

Orco přistupuje k projektům tohoto druhu nanejvýš citlivě a i v tomto případě byly brány v úvahu všechny historické hodnoty původního objektu, což bylo také základem spolupráce se Státním úřadem pro kulturní dědictví. Důkazem tohoto přístupu jsou předchozí a současné projekty společnosti v centru Budapešti, jako je Paris Department Store, Andrassy Hotel nebo Avenue Gardens.

Původní budova budapešťské burzy vznikla v letech 1911 až 1915 podle návrhu známého maďarského architekta Ignace Alpara. Vzhledem k tomu, že od roku 1933 patří na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO, podléhá zákonům na ochranu památek. Tato omezení ovšem architektům sloužila spíše jako inspirace, než aby jim kladla do cesty překážky. Interiér budovy, kterou většina obyvatel dosud znala jen zvenčí, tak získá nový, nápaditý a neotřelý vzhled. Projekt vznikal v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje, které jsou základem developerské strategie společnosti a umožňují snížit spotřebu energie a ekologický provoz projektu. Navzdory omezením spojeným se zákonem na ochranu památek byli architekti schopni zakomponovat do plánů ventilační systém třetí generace, který v porovnání s běžným systémem umožní snížit spotřebu energie o více než 25 procent.

Pěší zóna Váci utca získá zpět svou bývalou slávu hlavní nákupní zóny v Budapešti. Na trhu se objeví nové luxusní mezinárodní značky a zákazníci budou mít příležitost využít služeb opravdu unikátního nákupního a zábavního centra, jaké zde doposud chybělo. Slavnostní otevření se chystá na jaro 2010.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!