Ostrava má medicínu. Vrátná chystá klíče, učitel preparáty | E15.cz

Ostrava má medicínu. Vrátná chystá klíče, učitel preparáty

Ostravská univerzita začne od září vychovávat první mediky. Na historicky první semestr zdejší lékařské fakulty se těší její student, učitel i vrátná.

Schovaná, a přece pod drobnohledem. To je nově vznikající lékařská fakulta v Ostravě. Sídlí daleko od centra města i od všech míst, kde se to hemží studenty. V poloopuštěném areálu bývalé nemocnice v Ostravě-Zábřehu. A přece je v centru zájmu. Mluví o ní konkurenční lékařské fakulty i Ostravané. A ti, kteří ji budou od září navštěvovat, už se nemohou dočkat, až to všechno vypukne:
„Splnil se mi sen,“ rozplývá se budoucí student ostravské medicíny Roman Végh.

Třiadvacetiletý mladík se na medicínu hlásil už jednou, hned po střední škole. Tehdy neuspěl, a tak šel studovat chemii a farmakologii. Nedávno skončil bakalářské studium. Teď začne odznovu, jako student prvního ročníku medicíny.
Do školy se tolik těší, že doma s předstihem pročítá odborné lékařské učebnice. „Mám doma přes tři stovky knížek, které se týkají farmacie, chemie a medicíny. Právě teď pročítám fyziologii. Zajímá mě, jak tělo funguje,“ popisuje nadšeně vysoký mladík, který rád chodívá s bekovkou na hlavě a nemůže se dočkat, až ji vymění za bílý plášť.

Zatím je všude klid

V areálu, kde bude mít lékařská fakulta zázemí, je zatím srpnová pohoda a klid. Recepční Ilona Šindlerová se už těší na shon, který v září fakultu roztočí. „Vrátnou to tady začíná a končí. Směna začíná v šest ráno, musíme všechno odkódovat a připravit. Ve dvě hodiny se střídáme s kolegou, který nastupuje na odpolední. Ta trvá do devíti večer. Hlavně tu nesmíme nikoho zamknout,“ říká zvesela.
Pracovat na univerzitě je podle ní příjemné. „Jsou tu studenti, mladí lidé. Ráda je pozoruju. V prvním ročníku bývají nezkušení, nesmělí. Ale pak se vypracují, a když končí školu, jsou to už úplně jiní lidé,“ líčí zkušeně žena, která uplynulé dva roky hlídala vchod fakulty zdravotnických studií. Z té se 1. září oficiálně stane fakulta lékařská.
Kolem okénka vrátné bude chodit o sto studentů více. A taky řádka nových vyučujících. „Mám paměť na jména i na tváře, věřím, že se v nich brzy vyznám,“ říká vrátná. Na novou roli se už připravuje. „Musím mít po ruce třeba rozvrhy hodin, protože se často stane, že přiběhne vyučující, který ví, že má právě učit, ale neví kde,“ dodává Šindlerová.

Kamarádské přednášky

Doktor medicíny Vojtěch Kamarád vypadá, že pomoc vrátné potřebovat nebude. V areálu se orientuje s přehledem a jasno má i v rozvrhu hodin. Mediky bude učit histologii a embryologii. Studentům bude na přednáškách povídat, jak vypadají vrstvy buněk v těle, a pak jim to v praktických cvičeních pod mikroskopem ukáže. „Budeme pozorovat sady preparátů, třeba mozku, kůže, kostí, jater, sleziny, ledviny, zkrátka čehokoli,“ pokouší se to popsat tak, aby náplň histologie pochopil i laik.
Docent Kamarád ví, že jeho milovaný obor studenti až tak rádi nemají. „Není až tak těžká, anatomie je mnohem obtížnější, protože je obsáhlejší,“ hájí histologii.
K přednášení na vysoké škole se vrací po patnácti letech a moc se na to těší: „Histologii jsem učil sedmadvacet let v Olomouci, rukama mi prošly tisíce studentů. Nedávno, když mě bolela záda, jsem v Opavě narazil na bývalou studentku. Říká mi: Vy jste mi dal z histologie trojku! A dokonce si pamatovala, na co jsem se jí tehdy ptal,“ směje se.
Své budoucí studenty ovšem uklidňuje. „Jak stárnu, mám větší nadhled,“ říká Kamarád.

MUDr. má zvuk

Je to právě histologie, z níž má Roman Végh trochu obavy. „Ale když nám to učitel dobře podá, budou z nás nejlepší lékaři v celé republice,“ říká. Na co se naopak moc těší, je fyziologie a taky praktická cvičení na pitevně. „Ale třeba přijdu na první pitvu a omdlím,“ směje se student.
Budoucí medik už má jasno i v tom, co by rád dělal, až školu za šest let dokončí. „Chtěl bych učit fyziologii a v praxi dělat urgentní medicínu, jezdit se sanitkou,“ plánuje mladík. Titul MUDr. před jménem je moc sympatický. „Takový ten správný doktor s lidským přístupem je podle mě kapacita, která si právem zaslouží obdiv a uznání. A takový bych chtěl být,“ dodává mladík.
Jeho úvahu potvrzuje s patřičným nadhledem i recepční Ilona Šindlerová. „Dosud jsem byla vrátná zdravotnické fakulty, teď budu vrátná lékařské fakulty. Slyšíte ten rozdíl?“ říká s úsměvem.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!