Ostravská Černá louka počítá s bydlením i parkem | E15.cz

Ostravská Černá louka počítá s bydlením i parkem

S návrhem nového urbanistického řešení areálu Černá louka vstupuje na ostravský developerský trh společnost C21, v níž se spojili manažeři firem Skanska Reality a S. P. I. Holdings.

Její projekt nazvaný Korzo Černá louka propojuje řeku Ostravici s centrem města a do oblasti má poprvé přivést stálé obyvatele a celodenní život.

„Černá louka byla doposud řešena jen lokálně a s ohledem na místní funkci spojenou s výstavnictvím, bez souvislosti s okolním městem,“ říká Lukáš Semerák, jednatel společnosti C21. „Jsme přesvědčeni o tom, že toto území má mnohem větší potenciál k účinnému využití pro všechny obyvatele Ostravy,“ dodává.

#####Motivem je návrat řeky

Areál Černá louka o rozloze šest hektarů byl historicky využíván pro průmyslovou zástavbu. Nacházel se tu pivovar nebo lanová dráha na dopravu uhlí. Po válce, kdy se v Ostravě začaly každoročně pořádat veletrhy a bylo třeba určit plochu pro vybudování výstavních pavilonů, na ní vyrostl rozlehlý výstavní areál. Jeho značné opotřebení bylo pro ostravský magistrát impulzem ke změně celé koncepce Černé louky.

Společnost C21 vychází ve svém návrhu ze znalostí potřeb Ostravy a jejích obyvatel. Jejím záměrem je vytvořit zde nejen ucelený rezidenční soubor, ale také moderní městský park. Architektonický návrh projektu vypracovalo studio Qarta Architektura.

„Základním motivem celého projektu je návrat řeky. Na rozdíl od jiných evropských metropolí Ostravě příjemné a obyvatelné nábřeží chybí a dnes nevyužívané břehy Ostravice nám dávají obrovské možnosti, jak řeku a její okolí plně zapojit do plánované obytné čtvrti,“ říká Petr Fanta, druhý jednatel C21 a generální ředitel společnosti Skanska Reality. „Korzo Černá louka v sobě spojuje dva původní záměry metropole Ostravy a městských architektů - revitalizaci výstaviště, na kterou magistrát vyhlásil veřejnou soutěž, a návrat lidí na břehy Ostravice, o němž se v poslední době často hovoří,“ dodává Petr Fanta.

#####Doprava přes most

Páteří projektu je pěší zóna, která k centru města připojuje nejen řeku Ostravici a městský park, ale lávkou i starý ostravský hrad na druhém břehu. Součástí návrhu je pobytové molo a nová promenáda kolem toku, které vytvoří podmínky pro aktivní i pasivní odpočinek. Dopravu, která dnes vede podél řeky, plánují architekti vyvést na most, pod kterým vznikne volný a bezpečný prostor pro pěší.

Výrazným bodem projektu Korzo Černá louka je rozsáhlý městský park a nové přírodní náměstí, využívané pro typicky městské funkce. V jeho blízkosti by měly vzniknout např. informační centrum, knihovna, koncertní síň nebo galerie.

Součástí této kulturní zóny bude i stávající Divadlo loutek a výstavní pavilon, které zůstanou v nezměněné podobě. V blízkosti náměstí počítají architekti s výškovou budovou, která může sloužit jako hotel s konferenčními prostory. Šedesát až osmdesát procent rozlohy projektu by měly zaujmout rezidenční stavby podél nábřeží. Byty budou umístěné nad průchozím parterem. V pilířích budov vzniknou prostory pro administrativní využití, obchody, služby. Korzo Černá louka má ambici přinést do centra Ostravy nový život. Volné propojení funkce bydlení s administrativním využitím, parkem, kulturní a městskou zónou přinese do centra moravské metropole to, co jí doposud chybí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!