Ostuda Varů. Bude další kolo u soudu? | E15.cz

Ostuda Varů. Bude další kolo u soudu?

Až u Nejvyššího správního soudu může skončit případ parkovacího domu s byty v Libušině ulici.

Podle ministerstva pro místní rozvoj zde dům stojí v rozporu s územním plánem. Koaliční zastupitelé ale názor ministerstva odmítli. Mimochodem - stavba získala loni v anketě Sedmičky Vyberte největší ostudu Karlových Varů třetí místo.
Opoziční zastupitel Petr Kulhánek, který na nesrovnalosti kolem parkovacího domu poukazoval již při dřívějších jednáních zastupitelů, předal nyní spletitý případ právní kanceláři. Právě kvůli případné žalobě k Nejvyššímu správnímu soudu.
„Během první poloviny ledna mi kancelář předá rešerši dalších možných postupů, včetně toho, jak má znít žaloba, protože žaloba musí napadat nějaké rozhodnutí,“ konstatuje Kulhánek.
Ten se na ministerstvo pro místní rozvoj obrátil poté, co jej k tomu na dřívějším jednání zastupitelů vybídl náměstek primátora Petr Keřka. V reakci na Kulhánkovo upozorňování, že v Libušině ulici před hotelem Imperial měla původně stát jiná stavba.

Právně nepřijatelný stav

Podle ministerstva neměl stavební úřad parkovací dům, v němž se nacházejí nad garážemi luxusní apartmány, zkolaudovat. A to proto, že podle územního plánu zde měl stát jen parkovací dům bez apartmánů. Současně ministerstvo konstatuje, že nemá žádnou zákonnou možnost do ukončené věci jakýmkoliv způsobem vstoupit.
„Z pohledu územního plánování však nastal právně nepřijatelný stav, kdy územní plán nevyjadřuje reálnou skutečnost, kdy na ploše určené pro dopravu stojí byty, a je s ní v rozporu,“ píše ministr Rostislav Vondruška.
V dopise doporučuje Kulhánkovi, aby jako zastupitel inicioval změnu územního plánu - „z hlediska právní jistoty občanů města i klidu v území“- čímž by se věc uvedla do pořádku.
Takový návrh na jednání v závěru roku Kulhánek zastupitelům předložil. To však vládnoucí koalice ve městě odmítla s tím, že ministerstvo nemělo pro své rozhodování všechny potřebné podklady.
„Není to pravda, ministerstvo mělo všechny podklady,“ říká Kulhánek. Žádné další materiály si ministerstvo k posouzení případu už nevyžádalo.

Bereme na vědomí

Zastupitelé pouze přijali usnesení, že zprávu zastupitele Kulhánka vzali na vědomí. Jakékoliv pochybení při stavbě odmítli hledat.
„Územní plán bez provedené změny může být ohniskem dalších problémů a opakovaných kolizí se zákonem, s argumentem místním a krajským správním orgánem takto zavedeného precendentu. Územní plán je základem právní jistoty občanů v řešeném území,“ stojí v dopise podepsaným ministrem Vondruškou.
Investor stavby, společnost Transfer Europe Information, získala od města pozemek na výstavbu garáží za tři a půl milionu korun. Pozemek, na němž mají stát luxusní byty, by stál peněz mnohem více.
Rozhodnutí o umístění stavby je ze srpna 2003, stavební povolení společnost získala v květnu 2004. V dubnu 2007 požádala stavební úřad o změnu stavby. Ten vyhověl.
Společnost Transfer Europe Information teď radní vybrali na stavbu dalších pěti parkovacích domů v Karlových Varech. O návrhu rady budou ještě jednat zastupitelé, mezi nimiž má vládnoucí koalice pohodlnou většinu. První dům se má začít stavět příští rok.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!