Osvobození fotil Ladislav Šmíd | E15.cz

Osvobození fotil Ladislav Šmíd

Snímky z květnového osvobození Berouna, které vyšly ve dvacátém čísle Sedmičky, vyvolaly velký ohlas.

Autorem fotografií je svého času uznávaný berounský fotograf. „Tyto snímky z přelomových dnů jara pětačtyřicátého roku pořídil berounský fotograf Ladislav Šmíd, který měl ateliér v Biřické ulici č.p. 19,“ uvedl k originálním negativům na skle Jiří Topinka ze Státního okresního archivu v Berouně.

Pamětníci přicházejí

Otištění snímků na skleněných negativech, nalezených v tajné skrýši podkroví jednoho rodinného domu na Malém sídlišti, oslovilo zejména pamětníky emotivních okamžiků. Jedním z takových je i sedmasedmdesátiletý Zdeněk Vrba z Viničné ulice.
„Pamatuju si každou bombu, která padla na Beroun. Bydleli jsme pod Veselou nad tratí na Vráž a tam přišlo při náletu o život asi třicet lidí, včetně mých příbuzných. Kromě toho tam pamatuju nehodu vlaku s maďarskými utečenci. To byla jatka,“ říká pamětník při pohledu na snímky, jejichž vysoká kvalita i po letech umožňuje ostrý detail.
Výše publikovaná fotografie, kterou jsme zvolili pro toto vydání Sedmičky, zachycuje skupinu lidí na závodském vlakovém nádraží. Poznáváte je? Máte doma snímky berounského fotografa Ladislava Šmída nebo jiné dobové dokumenty dramatických okamžiků města a chcete se o ně podělit? Napište nám na adresu redakceberoun@mf.cz.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!