Otakar Černý: Nová hala byla šancí pro mnoho lidí | E15.cz

Otakar Černý: Nová hala byla šancí pro mnoho lidí

Z funkce generálního manažera povede Otakar Černý hokejové Kladno do osmé sezony v řadě.

Jako v ostatních klubech museli i v kladenském HC GEUS OKNA řešit v létě problémy s penězi. Ekonomická krize se promítla i do hokeje.

Bylo letošní léto při naplňování klubové kasy složitější než dřív?
V ekonomické krizi jsou naši partneři opatrnější, nikdo neví, jak se bude všechno dál vyvíjet, kdy krize skončí, a proto jsou jednání nesmírně složitá. Co se týká sestavování hráčského kádru, byla standardní jako každá jiná.

Odešli někteří sponzoři? Snižovali jste rozpočet?
Rozpočet je nižší. Není ale konečný, můžeme ještě další sponzory sehnat, děje se tak každou sezonu. Snažili jsme se naše partnery udržet i třeba za méně peněz než o ně úplně přijít. O některé firmy jsme ale i tak přišli. Zatím se dá říci, že to dělá tak patnáct procent v položce výnosů z reklamních smluv, o které jsme chudší.

Byl scénář až tak katastrofický, že byste uvažovali o tom, že Kladno nenastoupí do nové sezony?
Tak daleko to nezašlo. Je to tak, že v momentě, kdy seženete méně peněz, musíte víc šetřit. Dohodli jsme se s hráči na plošném snížení jejich mzdy a šetříme na dalších věcech. Počítáme každou korunu.

Jak složité to je, přesvědčit hráče o snížení platu, když má platnou smlouvu?
Musím říci, že jsme se setkali ze strany hráčů s pochopením. Kluci nejsou hloupí a vnímají to, co se děje okolo. Dohodli jsme se.

A kdyby nechtěli?
Pak bychom mohli mít problém s tím, nadcházející sezonu zvládnout.

Nechtěli někteří sponzoři snížit plnění i kvůli nepovedené loňské sezoně?
Většina našich sponzorů podporuje klub dlouhodobě a tohle jsme neřešili. Mají ke klubu vztah. Loni se to nepovedlo, ale předloni to zase bylo dobré. Je to sport, tohle hledisko nehrálo velkou roli.

V Kladně není moc domácích firem, pro které by byl kladenský sport srdeční záležitostí?
Není to ale jenom problém Kladna. Bohužel nemáme to štěstí, že bychom měli ve městě nějakou velkou, prosperující fabriku, jako je například Chemopetrol v Litvínově. Ale i tyhle velké fabriky jsou minimálně v českých rukou, jde většinou o zahraniční kapitál. Tady v Kladně zahraniční firmy zájem nemají, maximálně si koupí dvacet permanentek na sezonu a tím to končí. Nedá se s tím nic dělat.

Abychom to shrnuli. Finančně ohrožená sezona není, Kladno má na to, aby ji dohrálo?
Samozřejmě. Otázka je, jak budou firmy plnit svoje závazky vůči nám, jak bude fungovat cash flow čili tok peněz. Jsem optimista. Pokud nedojde k nějakému bankrotu, myslím si, že firmy svým závazkům dostojí.

Hospodaření klubu není jenom o penězích od firem. Z čeho se skládá rozpočet?
Kromě peněz od sponzorů máme peníze od města Kladna, od marketingového partnera extraligy BPA, ze vstupného, z prodeje hráčů, z příspěvků od rodičů, z dotací z hokejového svazu, ministerstva tělovýchovy, ze Sazky.

A role Jaromíra Jágra?
Je prezidentem klubu a také garantem rozpočtu. Nejednou se stalo, že chybějící peníze doplatil ze svého.

Musí klub splnit před sezonou licenční podmínky?
Každý klub musí před sezonou složit sedmimilionovou bankovní garanci a po každé sezoně musí napsat seznam závazků, které mu zbyly. S nimi se musí vypořádat do 5. září. Čili od 30. dubna do 5. září má každý na to, aby smazal všechny dluhy. Musí doložit, aby šel do nové sezony bez dluhů. A to máme v pořádku.

Jak moc se do rozpočtu klubu promítají odchody mladých hráčů do zámoří?
Nedávno jsem si to spočítal. Když existovala smlouva mezi Mezinárodní hokejovou federací a NHL, podle které zámořské kluby za hráče evropským klubům musely zaplatit, tak jsme v posledních třech sezonách dostali dohromady asi třiadvacet milionů korun. Ty nám ale teď chybějí. Smlouva už není a za hráče nám nikdo nezaplatí. Odcházejí do zámoří naprosto zadarmo.

Je v dohlednu nějaké řešení?
Na to jsou různé pohledy. Když byla smlouva, NHL si mohla sáhnout na jakéhokoli hráče pod smlouvu a zaplatila za něj. Kluby nemohly udržet ani největší hvězdy. Existovalo riziko, že do 20. června vybere NHL komukoli nejlepší hráče. Teď tohle nejde, ale hráči, kteří smlouvy nemají, odcházejí zcela zadarmo. V extralize nejsme schopní se domluvit na nějakém konsenzu a vést s americkou stranou jednání. Navíc je to komplikované i v tom, že se musí domluvit i všechny evropské svazy. A každý na to má jiný názor, protože výchovné systémy jsou v každém státě jiné. U nás a na Slovensku je to nejhorší, protože výchovu mladých hráčů hodně dotujeme, jinak by byl hokej neúnosně drahý pro rodiče a jejich děti. Dneska je situace taková, že není ani na obzoru, že by se smlouva podepsala. V tom jsem velký pesimista. Uniká nám hodně peněz.

Jedinou možností pro Kladno je podepsat s talentovanými hráči smlouvu?
Ano. Jenomže každý talentovaný hráč, jako třeba Voráček, Tlustý, Frolík a další, má agenta a kontrakt tady nepodepíše. Pro nás je to taková daň za kvalitní práci s mládeží. Finančně pro nás byla zajímavá do sezony 2007/2008, kdy skončila smlouva s NHL. Od té doby je to horší.

Navíc odcházejí pořád mladší a mladší hráči, kteří nedohrají v Kladně ani juniorskou kategorii.
Jde o filozofii mladých hokejistů. Agenti je tlačí k odchodu, a to je velká bolest nejen Kladna, ale celého českého hokeje. Projevuje se to i na výsledcích mládežnických reprezentací do osmnácti a dvaceti let.

V Kladně se to ukazuje na výsledcích juniorského týmu, který hrál v poslední sezoně o záchranu.
To je právě práce agentů. Nabyli dojmu, že juniorská extraliga je špatná, že mladí hráči musí co nejdřív odejít za moře, že tam bude všechno lepší. Ale Kanada a USA mají vynikající základnu a čeští hráči se tam většinou neprosazují a vracejí se často zpátky, aniž by udělali nějaký posun dopředu.

V Kladně měla letos začít stavba multifunkční arény. Proč to nakonec nevyšlo?
Na projektu jsme makali dva roky. Všechno bylo připravené. Příprava veškerých projektů nás stála velké úsilí a také velké peníze. Ty z Evropské unie určené na výstavbu multifunkční haly jsme měli alokované, všechno bylo předjednané. Po krajských volbách ale peníze z Unie do Kladna nepřišly. Vidím to jako krok politické msty. Je to velká škoda, protože přivést miliardovou investici do Kladna by znamenalo nabídnout práci spoustě firem a lidí. To se ale, bohužel, nestalo, protože Jaromír Jágr ve volbách propagoval ODS.

Musely ale existovat nějaké konkrétní důvody, kvůli nimž kraj výstavbu zastavil.
Projekt posuzovali krajští úředníci, kteří ho označili za špatný, a proto jsme nemohli již připravené peníze z Evropské unie čerpat. Důvod byl naprosto absurdní, že je to stavba určená pouze pro profesionální sport. Přitom všude na světě haly fungují tak, že se tam hraje právě profesionální sport. To je to, co lidi zajímá, a na co do haly chodí. Přece tam nebudeme hrát hokej amatérů Běleč – Lhota, na který by nikdo nepřišel. Považuji za absolutní nesmysl a výsměch, že z takového důvodu padla tak velká investice. Jen tak se v Kladně znovu opakovat nebude. A litovat toho mohou v Kladně nejen fanoušci sportu, ale také ti, kteří tady mohli dostat práci. A mohlo jich být opravdu hodně.

Peníze ale přece nebyly kraje, ale Evropské unie.
Předjednané to bylo, Evropská unie schválila peníze pro halu. Ale kraj tam nedoporučil projekt a tím zastavil jejich čerpání.

Proti výstavbě haly se zvedla vlna odporu i mezi některými fanoušky. Chápete je, že nechtěli něco takového?
Tomu nerozumím. Hala by obrovsky zvedla prestiž celého města Kladna. Nebyla by tady jenom pro hokej, ale i pro další akce krajského významu.

Hala nebude, ale něco se stadionem se dělat musí.
Pochopitelně. Abychom mohli hrát v Kladně dál extraligový hokej, musíme místo nové haly zrekonstruovat stávající stadion. Narážíme přitom na veliké problémy, jaké přináší každá přestavba. Vždycky je jednodušší postavit něco nového na zelené louce, než bourat a přestavovat stadion z roku 1956.

A navíc to nebude multifunkční aréna, ale zase jen zimní stadion.
To ne. Záměr je takový, že by vznikla multifunkční aréna i pro další sporty a akce.

A kde bude hrát Kladno hokejové zápasy, až rekonstrukce začne?
To je další ohromná komplikace. Hrát hokej celou sezonu jinde a platit pronájem, je velice drahá záležitost. Navíc tady máme 500 dětí, které nemohou sportovat na jednom hřišti, potřebujeme dvě kluziště. Takže stavební úpravy se budou dělat zřejmě jen mimo sezonu.

A kdy by měly začít?
Nejdřív v dubnu 2010.

Aktuální k řešení je tak letitý problém s neplatícími diváky, kteří chodí na extraligové zápasy bez lístku. Budete s tím teď na startu nové sezony něco dělat?
Nechceme kupovat turnikety, protože stadion čeká přestavba. Dovnitř se bude chodit jen šesti vchody, kam postavíme spolehlivější pořadatele, kteří si snad nebudou brát od lidí dvacku do kapsy. Víme, že nám tam uniká hodně peněz.

Je to od pořadatelů i od fanoušků zvláštní přístup k oblíbenému klubu, když ho takhle podrazí hned při vstupu na stadion?
Chci apelovat na fanoušky, aby pochopili, že hokej není zadarmo. Že těch sedmdesát korun, které stojí lístek, je minimum, jak nám přispět.

Podle statistik má pak Kladno v extralize nejnižší návštěvy, i když to zdaleka není pravda. Kolik odhadujete, že je při extraligových zápasech v ochozech neplatících fanoušků?
Minimálně deset procent při každém utkání. Ale spíš ještě víc. To jsou finanční ztráty za celou sezonu v řádech statisíců, ne-li milionů.

Jste v pozici, která je hodně na očích. Několikrát jste čelil kritice z řad fanoušků. Jak snášíte, když například žádají vaše odvolání?
Je to daň za to, že dělám práci, která mě baví. Mám to tady rád, vyrůstal jsem na zimáku s hokejem od pěti let a mám k tomu velice osobní vztah. Baví mě to, i když nesu kůži na trh. Lidé mají právo na názor, a tak to tak beru.

Kladno povede do nové sezony trenér Zdeněk Müller, který je u mužstva stejně jako vy už osmý rok v řadě. Sám ale už pokračovat nechtěl. Jste rád, že nakonec zůstal?
Podle mě je Zdeněk Müller výborný trenér. Jsem přesvědčený o tom, že je profesně stejně kvalitní jako třeba Vláďa Růžička, který je ve Slavii už devět let, a nikdo na to nepoukazuje. Že mají třeba fanoušci jiný názor, to se nedá nic dělat.

Kromě hokeje jste aktivní také v komunální politice jako radní a zastupitel Kladna. Co máte na starosti?
Velká politika se dělá v parlamentu, tady jde spíš o to, kde opravit chodník, co udělat ve městě. Musím ale říci, že v poslední době mám stále větší potřebu se vyjadřovat a angažovat, když vidím, co se děje na krajském úřadě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!