Oživení kancelářského trhu se dá očekávat v roce 2011 | E15.cz

Oživení kancelářského trhu se dá očekávat v roce 2011

Jedním ze segmentů realitního trhu, kterých se nejvíce dotkla současná ekonomická krize, je trh s kancelářskými prostory. Filip Rerko, který má ve společnosti Colliers International na starosti pronájem kancelářských prostor, už sice vidí světlo na konci tunelu, výraznější oživení trhu ale předpovídá až na rok 2011.

Nedávno jste se vrátil zpět do společnosti Colliers International. Proč, co vás táhlo zpátky?

Za celých téměř pět let, co působím na českém kancelářském trhu, jsem se vždy zaměřoval na exkluzivní zastupování nájemců. Teprve při angažmá u konkurence jsem poznal, že Colliers International jsou na českém trhu jedinou společností, která nabízí tuto službu bez jakéhokoli střetu zájmů.

Co máte na mysli pod pojmem střet zájmů?

Během uplynulých let zažíval trh komerčních nemovitostí, obdobně jako trh s byty, obrovský rozmach. Trendem bylo stěhování firem do moderních kanceláří a v důsledku toho rostly nové kancelářské projekty jako houby po dešti. Nájemců mnoho, nabídka prostor omezená. Developeři v podstatě udávali tempo a doslova diktovali nájemné. Představte si, že jste v takové situaci realitní agenturou – čí zájmy budete upřednostňovat?

Pokud seženete pronajímateli dostatečně bonitní nájemce za vysoké nájemné, hodnota jeho budovy stoupne. Developer vám pak rád svěří třeba správu budovy, nebo také její prodej některému z investorů. Jistě uznáte, že za takových okolností nemůžete pro svého klienta – tedy nájemce – vyjednat nejlepší možné podmínky. Vaše agentura tyto ušlé zisky prostě nezkousne. V Colliers jsem se s takovou praxí za celé čtyři roky nikdy nesetkal.

Kancelářský trh letos nezažívá zrovna dobrou sezonu. Jak ji vidíte vy a jaký očekáváte vývoj v nejbližší době, tedy zejména v příštím roce?

Rozhodně odmítám názory, že je kancelářský trh v krizi, nebo že hrozí nedostatek kanceláří. Za těmito tvrzeními opět vidím pouze snahu developerů nalákat nájemce do svých projektů co nejdříve. Jediný, kdo je nyní v krizi, jsou totiž developeři administrativních center. Jejich prostory zejí prázdnotou a banky se hlásí o své peníze, z nichž tito developeři leckdy za nevýhodného ocenění svou výstavbu financovali. Domnívám se, že kancelářský trh v Praze teprve dospívá. Je třeba si uvědomit, že roky masivní výstavby a růstu nájmů jsou pro tuto chvíli nenávratně pryč.

Společnost Colliers International nedávno představila svůj projekt webu T-Rep.cz. Můžete našim čtenářům přiblížit, co je jeho cílem?

Webové stránky T-Rep.cz jsme vytvořili výhradně pro nájemce kanceláří. Jejich cílem je podat pravdivé informace o vývoji kancelářského trhu a dát nájemcům možnost svobodné volby. Řada společností se totiž v uplynulých letech nastěhovala do nových prostor, aniž by měla nezávislé informace o trhu a výši nájmů. Agentury hájící zájmy developerů je totiž zpracovaly tak, že leckdy uzavřely smlouvy s velmi nevýhodnými podmínkami. Dnešní situace na trhu dává těmto společnostem řadu příležitostí k ušetření finančních prostředků. Odpověď na otázku „jak“ jim má dát právě náš web.

Jakými prostředky může nájemce ušetřit peníze za nájem?

Úspora prostředků je vždy až na prvním místě. Ale je třeba rozlišovat mezi pseudoradami typu zhasínání světel při odchodu z kanceláře, vypínání nepoužívaných spotřebičů ze sítě a podobně a skutečnými možnostmi, jak ušetřit. Pro nás je klíčový audit nájemní smlouvy. Ten dá základní odpovědi na možnost ušetření finančních prostředků.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!