Oživení trhu bude obtížné | E15.cz

Oživení trhu bude obtížné

USA: Trh s bydlením ve Spojených státech amerických bude mimořádně obtížné oživit ze současného útlumu, který je nejhorší minimálně od druhé světové války.

Podle studie Harvardské univerzity oživení komplikuje omezený přístup k úvěrům a rekordní zabavování domů v důsledku nesplácení hypoték.

Dva roky trvající pokles cen domů v USA vedl ke snížení hodnoty majetku domácností, omezení spotřebitelských výdajů a zpomalení hospodářského růstu. Situace se podle studie pravděpodobně nezmění, dokud potenciální kupci domů nedospějí k přesvědčení, že se propad cen zastavil. „Historicky trhy s bydlením oživují pouze poté, co ekonomika vstoupí do recese a kombinace klesajících hypotečních úrokových sazeb a cen domů zlepší dostupnost bydlení,“ řekl šéf univerzitního centra pro výzkum v oblasti bydlení Nicolas Retsina. „Oživení tentokrát potrvá déle kvůli neobvykle vysoké úrovni zabavování domů v důsledku nesplácení hypoték a problémům na úvěrových trzích,“ dodal.

„Protože investoři požadují větší výnosy za přijaté riziko a omezují poskytování úvěrů rizikovějším dlužníkům, náklady na všechny typy hypoték a spotřebitelských i podnikových úvěrů stouply,“ uvedla Harvardská univerzita. „Mnoho potenciálních dlužníků nyní zjišťuje, že je nemožné získat úvěr za jakoukoli cenu,“ dodala.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!