Pacient Svoboda se těší na kachnu | E15.cz

Pacient Svoboda se těší na kachnu

Eva Streichsbierová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Překážkář Petr Svoboda musel na operaci Achillovy šlachy. Zachránila mu mistrovství Evropy.

Za poslední rok toho stihl tolik, že by to možná stačilo i na knížku. V březnu 2011 vybojoval překážkář Petr Svoboda zlato na halovém mistrovství Evropy v atletice. V závodě na šedesát metrů se tehdy v Paříži zaskvěl časem 7,49 vteřin a všichni mu předpovídali úspěch i na letním světovém šampionátu v jihokorejském Tegu.

Jenže na ten nakonec neodjel, postihly ho zdravotní problémy, kvůli kterým musel v polovině ledna na operaci Achillovy šlachy. „Nebylo zbytí. Všechny jednodušší metody už jsme vyčerpali a doktoři řekli, že jiná varianta neexistuje,“ prozrazuje sedmadvacetiletý rodák z Budišova na Třebíčsku.

Loni v září se sice na chvilku jeho poraněná noha uklidnila, jenže to byl pouze klid před bouří. „Vůbec nic nezabíralo. Teprve, až mi začali píchat kortikoidy, se mi ulevilo. Mohl jsem zase trénovat. Jenže tyhle injekce pouze utlumí bolest, problém neléčí. Dřív nebo později se to stejně vrací,“ tvrdí.

První řez

A v jeho případě se objevil začátkem ledna. „Kdybych býval podstoupil operaci hned v září, měl jsem teď pokoj. Jediné, čeho se lékaři báli, že budou muset rozříznout celou šlachu, protože nic neukazovalo na konkrétní místo. Naštěstí

hned prvním řezem odhalili, co dělalo neplechu, a tím se samozřejmě urychlí i uzdravování,“ raduje se Svoboda.

V minulých měsících mu ale tak veselo nebylo. Jednu chvíli dokonce úřadující evropský šampión uvažoval o konci kariéry. „Ale dost lidí mi říkalo, že přemýšlet o konci v sedmadvaceti je blbost. Obzvlášť, když jsem byl zrovna nahoře. A měli pravdu,“ přiznává rodák z Vysočiny. Snažil se proto brát komplikace sportovně. „U mě stoprocentně platí pravidlo, že jednou je člověk nahoře a podruhé zase dole. Teď jsem dopadl na dno, ale začnu se co nejdřív odkopávat zase nahoru. Nevzdám to,“ slibuje.

Velké plány

Nikdy se nedržel se svými plány u zdi a většinou vyšly. I proto si nikdo nedovolí jeho prohlášení zpochybňovat. „Evropu chci vyhrát, abych měl klid. O letní olympiádě zatím nemluvím, i když i v tomhle případě mám smělé plány,“ přiznává.

To, že by se do Londýna kvůli potížím s nohou nedostal, si momentálně vůbec nepřipouští. „Jak už jsem říkal, nebylo to tak vážné, jak to vypadalo. Operace mi zachránila mistrovství Evropy i olympiádu. Určitě to zvládnu,“ hlásí.

Bezprostředně po operaci mu lékaři dali nohu do sádry, ale už po čtrnácti dnech mu ji sundají a dál bude mít jen pevnou dlahu. „Po třech týdnech pak pojedu do Hradce Králové na regeneraci a v březnu odletím na Kanárské ostrovy, kde začnu s lehkým poklusáváním. Potřebuji se dostat do formy, abych se pak mohl v tréninku připojit ke své skupině,“ vysvětluje překážkář.

První dny svého uzdravovacího procesu teď tráví ve svém rodišti v Budišově. „Máma se těšila, že mě bude ošetřovat. Jsem totiž takový ten vděčný marod, který se nechá rozmazlovat a sní úplně všechno, co mu maminka navaří,“ směje se jedna z největších českých nadějí pro letošní letní olympijské hry v Londýně.

„Speciální menu jsem si neobjednal, ale vím, že si mamka dá záležet. Určitě bude kačenka, zelí a knedlíky. Prostě všechny ty nezdravé věci, které mi tolik chutnají,“ dodává Svoboda.

Autor: Eva Streichsbierová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video