Pád středoevropského realitního trhu je u konce | E15.cz

Pád středoevropského realitního trhu je u konce

Na realitním trhu ve střední a východní Evropě se začínají objevovat známky stabilizace. Obavy z tlaku na další snižování nájmů v komerčních nemovitostech, z padajících cen bytů a z obtížného přístupu k úvěrům sice nadále přetrvávají, přesto se ale v minulých měsících zklidnily.

Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti KBC Securities. Za přehnaná označili analytici dřívější očekávání, že se na trhu objeví větší počet nucených prodejů nemovitostí za nižší ceny. Snížil se i tlak na pokles nájemného v kancelářích, obchodních centrech a dalších komerčních nemovitostech. Největší tlak na snižování nájemného zažijí projekty, které se teprve staví. Na trhu podle analýzy nadále přetrvává nadměrná nabídka ploch k pronájmu, protože developeři stále ještě dokončují projekty zahájené v lepších časech. Nájmy se tak budou pravděpodobně během příštího roku dále snižovat, plně stabilizovat by se měly v roce 2011.

#####Stavitele trápí složitý přístup k úvěrům

#####Česko a Polsko premianty Evropy?

Přestože se v České republice za letošní rok uskutečnily na poli komerčních nemovitostí pouhé tři významnější transakce, lze podle KBC Securities očekávat, že Česko bude spolu s Polskem a Ruskem v budoucím období hlavním cílem realitních investorů. Oživení investiční aktivity v regionu očekávají odborníci během nadcházejících měsíců. Opět prý začnou být aktivní hlavně německé fondy. Právě německý fond Deka stojí za dosavadním největším letošním obchodem v Česku, když v únoru koupil od rakouské firmy Immoeast za 40 milionů eur kancelářskou budovu Jungmannova Plaza v centru Prahy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!