Padesátka? Přestupků je dvakrát více | E15.cz

Padesátka? Přestupků je dvakrát více

Metropole má od začátku ledna novou „hlukovou“ padesátku. Řidiči ji ale zatím příliš nerespektují.

Kamera městské policie v ulici 5. května měla nečekaně ostrý start do nového roku.

V prvních pěti lednových dnech zachytila 2029 rychlostních hříšníků. To je více než dvakrát tolik než ve stejném období loňského roku, kdy v ulici ještě platila sedmdesátka. Tehdy úsekový měřič přistihl 816 spěchajících řidičů. Prudký nárůst přestupků ale strážníky nijak nezaskočil.

„Nepřekvapilo mě to. Předpokládal jsem dokonce zvýšení o pět set až šest set procent,“ okomentoval statistiku náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. „Při takovém snížení rychlosti nelze očekávat, že se řidiči najednou naučí jezdit slušně,“ podotkl Klema.

Strážníci už znají i novoročního rychlostního rekordmana, kterému jen několik hodin po silvestrovské půlnoci naměřili právě v ulici 5. května ve směru do centra 143 kilometrů v hodině.

Stal se tak horkým kandidátem na pětibodové ohodnocení, desetitisícovou pokutu a roční odebrání řidičského průkazu.

Policie na vartě

Výrazně pomaleji by se mělo nově jezdit na šesti frekventovaných pražských tazích. Cílem opatření je snížit hluk. Týká se to například úseku od Nuselského mostu směrem na dálnici D1 nebo od Kostelecké směrem do Letňan.

Na trasy s nově zavedenou padesátkou se proto s mobilními radary intenzivně zaměřili i dopravní policisté. Porovnávat počty přestupků s loňským rokem zatím nechtějí.

„Na tato místa jsme se loni nezaměřovali s takovou intenzitou jako letos. Proto nelze objektivně srovnat počet překročení rychlosti na úsecích se sníženou rychlostí,“ vysvětlila Eva Miklíková z pražské policejní správy.

Podle náměstka šéfa strážníků Klemy sázejí řidiči na to, že se trestu za vysokou rychlost úspěšně vyhnou. Třeba tím, že budou po změření radarem ignorovat policejní obsílky a následné projednání přestupku.

„Pomáhá, když řidiči vidí, že strážníci měří a hrozí jim přímá sankce. Na takových místech pak opravdu zpomalí. To jediné na ně většinou platí,“ tvrdí Klema.

Patnáct míst

Městská policie má na území metropole osmnáct pevných radarů, které fungují nepřetržitě. Zaznamenají každé auto, které místem projede rychleji než tolerovanými pětapadesáti kilometry v hodině.

Dále pak mají strážníci na starost sto míst, zejména poblíž škol a rizikových přechodů. Tam jim státní policie povolila měřit rychlost.

„Nestojíme ale samozřejmě na všech stanovištích najednou. Vždy měříme nanejvýš na patnácti. Místa, která musí být podle zákona označená symbolem měření rychlosti, po týdnu vždycky měníme,“ řekl policejní náměstek Klema.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!