Palas: Na Kostku nemáme | E15.cz

Palas: Na Kostku nemáme

Vedení kraje trvá na svém. Knihovna Černá kostka v Ostravě nebude.

Někteří lidé v potemnělém sále klubu Fiducia zklopili hlavy.„Jsem přesvědčen, že za 700 nebo 800 milionů bude také krásná knihovna,“ právě prohlásil hejtman Moravskoslezského kraje Jaromír Palas. Představa, že v Ostravě vyroste v sousedství krajského úřadu moderní vědecká knihovna ve tvaru Černé kostky, je stále vzdálenější. Přesvědčit hejtmana se do ostravského klubu přišli spoluautor Černé kostky Ladislav Kuba, regionální předsedkyně Komory českých architektů Milena Vitoulová, historik a iniciátor petice Za černou kostku Marin Strakoš a opavský primátor a předseda moravskoslezské ODS Zbyněk Stanjura.
Za vedení kraje měl nejprve přijít na veřejnou debatu přijít náměstek pro kulturu komunista Svatomír Recman, místo něj nakonec přišel sám hejtman Palas. „Jsem povinen sdělovat záměry vedení kraje,“ řekl o své účasti v pro něj jistě ne zrovna příjemné debatě.
První si vzal slovo spoluautor odmítnutého projektu Ladislav Kuba. „Ve světě se knihovny staví jako významné instituce, prostory, kde probíhá společenský kontakt. Podle knihoven se měří vyspělost společnosti,“ argumentoval. Svého kolegu podpořila i architekta Milana Vitoulová. „Ta knihovna se líbí a vyhovuje všem. Architektům i knihovníkům,“ zastávala se Černé kostky. S tím nakonec souhlasil i sám Palas. „Taky se mi líbí. Ale nemůžeme si ji dovolit,“ dodal vzápětí.
Přesvědčit Palase se nepovedlo ani jeho opozičnímu rivalovi, opavskému primátorovi Zbyňkovi Stanjurovi. „Veřejná knihovna má být velkorysá. Jsme pyšní na naše památky a to jen proto, že i naši předkové byli velkorysí.“ Obdobně mluvil i historik Martin Strakoš „Co už jiného by mělo Ostravu charakterizovat? Vysokoškolští studenti pláčou, že tady nejsou fondy. Univerzitní knihovna je tristní. Vezměte si, jak obtížně se v Ostravě dosahují doktorské tituly!“, argumentoval muž, který je organizátorem petice za Černou kostku. Během léta ji v Ostravě podepsalo téměř tři a půl tisíce signatářů.
„Musíme být zodpovědní. Nemůžeme zvyšovat výdaje. To je tvrdý diktát,“ odpovídal na veškerou kritiku Jaroslav Palas.
Co tedy bude dál
Vedení kraje nyní chce vypsat novou soutěž. Cena nově navržené knihovny podle Palase nemá překročit 800 miliónů korun. Černá kostka měla stát jednu miliardu a 200 milionů korun. Vedení kraje chce také, aby náklady na roční provoz knihovny nepřekročily 35 miliónů korun. To je stejná výše nákladů, které kraj dává do současné vědecké knihovny sídlící v zoufalých prostorách podzemí ostravské radnice a dalších několika místech již nyní. Náklady na roční provoz Černé kostky byly odhadovány na sedmdesát až osmdesát korun. Do všeho ještě nějak zasáhne Brusel. Ten již odsouhlasil, že na stavbu Černé kostky dá ze svých fondů 600 miliónů korun. Hejtman Palas se chystá odjet do Bruselu a zajistit, aby kraj mohl tyto peníze použít na zdravotnictví a školství. Tomu chce pravicová opozice i další zastánci Černé kostky zabránit. „Vaše argumenty nás nepřesvědčily. V akci budeme pokračovat,“ řekl jednoznačně hejtmanu Palasovi historik a organizátor petice Strakoš.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!