Památky v Brně chtějí lákat | E15.cz

Památky v Brně chtějí lákat

V centru Brna by se v blízké budoucnosti měl veřejnosti otevřít zajímavý veřejný prostor. Na svahu pod katedrálou sv. Petra a Pavla na vrchu Petrově, která tvoří typickou dominantu Brna, se již desetiletí nachází uzavřený areál Kapucínských zahrad, který by mohl poskytovat unikátní klidovou zónu izolovanou od ruchu středu města. Ten by měl brzy začít sloužit veřejnosti.

Zahrady získal v roce 1990 v restitucích kapucínský řád. Přebíral je v havarijním stavu, v dobách socialistického Československa byl pod terasami zřízen protiletecký kryt a došlo k jejich narušení. Po restituci bylo nutné udělat základní opravy, aby se zabránilo další devastaci areálu, pro veřejnost ale zahrady zůstaly uzavřené. V současnosti je areál v některých částech v havarijním stavu, opěrné zdi nyní praskají a propadá se terén i chodníky. V devadesátých letech se o rekonstrukci uvažovalo a byla dokonce zpracována studie, na kterou dnes nový záměr navazuje. Znovuotevření debaty o rekonstrukci zahrad a jejich zpřístupnění veřejnosti nyní iniciovali sami kapucíni, kteří chtějí prostor s nepochybným geniem loci nabídnout i veřejnosti. Na projektu má ale zájem také město Brno, finančně náročnou akci - náklady se odhadují zhruba na čtyřicet milionů - by kapucínský řád sám nezvládal. Město sice záměr oprav majetku, který není v jeho vlastnictví, v rozpočtu nemá, podle představitelů města ale Brno pomůže řádu získat finance z fondů EU.

#####Historický kontext umocní krásu

Studii na rozsáhlou rekonstrukci Kapucínských zahrad zpracoval architekt Petr Hrůša, který je podepsán pod řadou jiných projektů veřejných prostorů (Brno, Praha, České Budějovice) a který se již před dvanácti lety možností rekonstrukce areálu Kapucínských zahrad zabýval. Podstatou vlastního architektonického řešení má být přirozené pojetí teras se svahy. Prostý výraz vycházející z původnějších zelených teras rozdělí svah do několika samostatně se prostorově projevujících zahrad a jednoduché tvarování půdorysu a přírodní zdůraznění hran vychází ze snahy vyjít z kapucínských principů. Jednotlivé úrovně propojí schodiště a systém ramp. Rampy se tak stávají nejen estetickým prvkem, ale zároveň umožní pohyb invalidním návštěvníkům bez složitého technického překonání úrovní teras. Geometrie návrhu vědomě vychází z historického kontextu a dává vyniknout kráse těch nejjednodušších prostorových úprav, navazujících na původní členění zahrady.

[file:3006:small:left]

#####Nový Špilberk za 250 milionů

O zatraktivnění veřejných prostorů centra Brna půjde i v případě další brněnské památky - hradu Špilberk. A také tady budou ve hře peníze z Evropské unie. Hrad umístěný na nejvyšším kopci uprostřed Brna a jeho okolí by měly projít proměnou, jejíž náklady by podle odhadu brněnského magistrátu měly dosáhnout 235 až 250 milionů korun. Park obklopující hradní areál byl rekonstruován již před několika lety, nyní se změny dotknou vlastního hradu. Do roku 2012 by měla být dokončena rekonstrukce, která návštěvníkům památky připraví sedm nových expozic. Jednou z nich bude například Barokní pevnostní stavitelství - jediná expozice, která v ČR bude ilustrovat funkci a konstrukci barokních opevnění. Stávající expozice se dočkají reinstalace. Financování projektu by měly podle odhadu magistrátu až z 92 procent pokrýt peníze z regionálních operačních programů EU.

#####Dostupnost i s lanovkou?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!