Párátko z Mostu pro Araby | E15.cz

Párátko z Mostu pro Araby

Problém masa mezi zuby vyřešil Mostečan. Vymyslel zahnuté párátko. Vynález zaujal Araby.

Most / Kdyby žil Jaroslav Bejšovec z Mostu za oceánem, byl by už nejspíš milionář. Uplynuly téměř tři roky, co mu patentový úřad zaregistroval zahnuté plastové párátko, ale vynálezci to nepřineslo ještě ani korunu. „Nakonec to dopadne tak, že párátka dostanu dřív na trh v zahraničí než v Česku,“ strachuje se Bejšovec. Zájem o ně projevili Arabové. „Napsali mi zástupci hotelového řetězce z Emirátů, že by je chtěli dodávat. Má to ale háček. Chtějí párátka v gastrobalení. K tomu je nutná balička za půldruhého milionu,“ říká Bejšovec.

Zpráva o Tico párátku obletěla Česko. Vynález vznikl náhodou. „Byl jsem na obědě a maso ze svíčkové mi zůstalo mezi zuby. Normální párátko bylo k ničemu. Když jsem zlomil čtvrté, došla mi trpělivost,“ vzpomíná osmačtyřicetiletý podnikatel. V práci natáhl kancelářskou sponku a na konci ji zahnul. „Problém s odstraněním kousku hovězího ze zubů byl pryč,“ popsal Bejšovec. Nápad se líbí mostecké zubařce Ivetě Pavlatové. „Zranění ze zalomených dřevěných párátek jsou bolestivá. Pacientům i hnisá dáseň,“ říká lékařka.

Bejšovcův patent na párátko platí v zemích Evropské unie. „Není ale snadné proniknout do obchodních řetězců. Tlačí cenu tak nízko, že bych musel párátka dotovat,“ říká Bejšovec. „Hůř je na tom můj společník. Vložil do výroby své peníze, a nic se mu nevrátilo,“ vysvětlil vynálezce.
Smůlu měl Bejšovec také se svým prvním zlepšovákem. V devadesátých letech vymyslel uzamykatelnou zpátečku v autě, ale dopadl jako v cimrmanovské scénce. „Někdo to stihl dřív,“ pokrčil rameny Bejšovec.

To, že nemá patentovaný zámek na zpátečku, mrzí Jaroslava Bejšovce dodnes. „Říkal jsem si, že dám nejdřív dohromady peníze, a pak se tomu začnu věnovat,“ lituje vynálezce. „Utekl rok a půl a manželka mi řekla, že toho mám nechat, protože už viděla výrobek v televizi,“ dodal smutně Bejšovec.

Další vynález

Na patentovém úřadě leží podle Bejšovce hodně vynálezů, které nikdy nespatří světlo světa. „Spousta lidí nakonec nesežene peníze, aby svůj výtvor mohli začít vyrábět,“ míní zlepšovatel. Bejšovec také tvrdí, že je problém proniknout do sítě marketů s jediným výrobkem. Tak jak to už zkusil se zahnutými párátky.

Okres zlepšovatelů

S tím pravděpodobně souvisí další novinka, kterou vymyslel. Dokud jí ale patentový úřad nepřidělí jednací číslo, nesmí o ní nikde mluvit. „Už jsem jim dal technický nákres,“ pochlubil se vynálezce.
Lidé na Mostecku mají k vynalézání blízko. Podle Karola Kašinského z Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze získali zlepšovatelé z Mostecka za posledních deset let šestadvacet patentů. „Vesměs se týkají chemického a automobilového průmyslu. Ale třeba i výroby umělého kameniva a keramické hmoty pro zdravotnictví,“ upřesnil Kašinský.

Na Chomutovsku už obyvatelé tak vynalézaví nejsou. Úřad průmyslového vlastnictví udělil za desetiletí patent osmi lidem. Například na těsný spoj potrubí, měřič teplé vody nebo na skladový regál.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!