Pardubice bojují proti holubům | E15.cz

Pardubice bojují proti holubům

V Pardubicích začal odchyt holubů. Ve městě jich jsou stovky. Ničí fasády, znečišťují římsy a mohou přenášet nemoci. Jaká je cesta holuba ze střechy do kafilérie?

Bezpečná, bezbolestná a humánní. Na čtyřech budovách v Pardubicích jsou klece na odchyt holubů. Redaktoři Sedmičky vyšplhali na jednu z nich. Už přes týden je tam klec se zrním. Nejdřív se první dny vnadilo a holubi mohli dovnitř i ven. V této chvíli je cesta za pšenicí pouze jednosměrná. „Klec tu bude měsíc a půl. Obden ji vybírají pracovníci z firmy, která se o všechno stará,“ vysvětluje Roman Slach z pardubického magistrátu.

Chycení holubi se nikde neshromažďují, ale rovnou jsou odváženi do kafilérie v Žichlínku
u Lanškrouna. „Uspí se oxidem uhličitým. My potom dostáváme výpis, kolik holubů bylo v souladu se zákonem pro ochranu zvířat zlikvidováno,“ upřesňuje postup Slach. Ideální je mráz Klec, na kterou se redaktoři přišli podívat, je na střeše sousedící s Východočeským divadlem. Jeho římsy jsou zrovna obsazené hejnem holubů.

Jaká je pravděpodobnost, že se vypraví do nalíčené pasti? Podle zkušeností likvidátorské firmy, nejlepší podmínky jsou, když je mráz a sucho. Při vyšších teplotách si holubi najdou snadno potravu. Sníh zase zakryje návnadu. „Počítáme s tím, že se odchytne okolo osmi set kusů. Možná, že to ve městě není
na první pohled znát, ale holubi mohou vyvést mladé až desetkrát do roka. Hodně se tím sníží jejich populace,“ předpokládá Roman Slach.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!