Pardubice budou mít plavecký areál za půl miliardy | E15.cz

Pardubice budou mít plavecký areál za půl miliardy

Před několika týdny začala rekonstrukce plaveckého areálu ve východočeských Pardubicích, která má přijít na více než půl miliardy korun. Stavební práce mají skončit přibližně za jeden a půl roku. Zařízení nevyhovovalo předpisům a fungovalo dlouho provizorně.

Rozsáhlé práce budou stát město přibližně 588 milionů korun, kvůli zpoždění však nedosáhne na dotace z evropských fondů. Ani to však úředníky neodradilo od velkolepých plánů, přičemž nejnutnější opravy by přišly zhruba na polovinu. „Pardubice jsou naštěstí v dobré ekonomické kondici, jsou jedním z nejméně zadlužených měst v České republice. Proto si takovouto akci můžeme dovolit,“ tvrdí náměstek primátora Alexandr Krejčíř. Město však bude řadu let splácet úvěr. Opravený a zmodernizovaný areál by měl přivítat první návštěvníky na počátku roku 2012. Po tuto dobu se však obyvatelé krajského města budou muset obejít bez krytého bazénu, který ročně navštíví přes 300 tisíc lidí.

#####Stavbaře čeká tvrdý oříšek

Jádrem areálu je 50metrový bazén, který dostane nerezový kabát. Radnice původně chtěla získat dotace z evropských peněz, průtahy ve výběrovém řízení na dodavatele stavby, způsobené námitkami některých účastníků, však tento záměr zmařily. Rekonstrukce plaveckého areálu je ale neodkladná, neboť stavební a technické konstrukce jsou v havarijním stavu a zařízení nevyhovuje požadavkům hygienických norem. Město se proto rozhodlo financovat celou akci samo, s využitím úvěru, který podle rozhodnutí zastupitelstva může dosáhnout maximální výše 480 milionů korun. Do výběrového řízení na rekonstrukci plaveckého areálu se nakonec přihlásily tři subjekty. Nejnižší cenu údajně nabídlo sdružení Plavecký areál Pardubice firem VCES, Chládek a Tintěra Pardubice a Metrostav, které v tendru zvítězilo.

#####Součástí budou sauna i ledová komora

Ve zmodernizovaném objektu najdou návštěvníci moderní sportoviště s originálně řešenými interiéry. Rekonstruována bude převážná část areálu. Padesátimetrový bazén zůstane zachován, na rozdíl od skokanského bazénu, místo nějž vznikne dostavba s novými bazény, v nichž najdou zázemí všechny v Pardubicích provozované vodní sporty, s výjimkou vrcholových a výkonnostních skokanů. Přibude bazén vodních atrakcí a dětské brouzdaliště. Do bazénů bude možno přes úpravnu čerpat vodu z Chrudimky, která může až z 80 procent nahradit dosud používanou pitnou vodu.

Součástí nového areálu bude moderní wellness centrum se saunou, ledovou komorou a podobným zázemím. Nově bude spojeno venkovní koupaliště s vnitřním bazénem, propojeny budou také všechny vnitřní části areálu. „Určitě nechceme budovat konkurenci velkým aquaparkům, ale vybudovat centrum sloužící co nejúčelnějšímu využití volného času našich obyvatel,“ ujišťuje náměstek Krejčíř.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!