Pardubice plánují modernizaci dvou sídlišť | E15.cz

Pardubice plánují modernizaci dvou sídlišť

Pardubice chtějí využít evropských fondů kromě úprav středu města také pro opravy sídlišť Dukla a Višňovka. Za peníze z Bruselu by se měly opravit bytové domy a revitalizovat veřejná prostranství mezi nimi. Na opravy budou muset přispět i majitelé bytů, řekl primátor Jaroslav Deml.

Magistrát si nechal pro území obou sídlišť zpracovat integrovaný plán rozvoje. Bytové domy by se podle něj měly uvést do stavu odpovídajícího soudobým požadavkům, město u nich plánuje zateplit obvodové zdivo, vyměnit okna a dveře či modernizovat balkony a společné prostory. Kromě toho by se mělo revitalizovat náměstí Dukelských hrdinů, Zborovské náměstí, lesopark, vybudovat nové chodníky, cyklostezky, dostavět a rozšířit dětská hřiště a vyřešit doprava včetně parkování.

Pardubicím nabídla spolupráci společnost pro výstavbu bytů z partnerského města Doetinchem v Nizozemsku. „Pomáhají s regenerací a humanizací sídlišť a nabízejí i pomoc při financování tohoto projektu, která spočívá v půjčkách pro občany nebo společenství vlastníků,“ uvedl Deml. Dotace z evropských fondů může dosáhnout až poloviny uznatelných nákladů, na nichž se musejí podílet i město a majitelé bytů. Obě sídliště celkem se zhruba 13 tisíci obyvateli dosud na dotace na modernizaci čekala. Státní programy podpory umožňovaly opravovat pouze panelové budovy. Dukla je nejstarším pardubickým sídlištěm. Stavět se začalo koncem 40. let 20. století, domy jsou ještě cihlové a jejich průčelí nesou ozdobné plastiky, většinou s dělnickými, rolnickými a kolektivistickými tématy. Jen o něco mladší je sousední sídliště Višňovka, podle architektů doklad úrovně hromadné bytové výstavby 50. let 20. století, které je cenným kulturním dědictvím, jež je třeba chránit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!