Pardubice se distancovaly od další pomoci zadluženému TechnoParku | E15.cz

Pardubice se distancovaly od další pomoci zadluženému TechnoParku

Pardubice se distancovaly od další pomoci zadluženému TechnoParku, který stojí na pokraji bankrotu. Projekt měl do města přivést výzkumné a vývojové firmy, postavené haly však stále nejsou dostatečně naplněny. Zastupitelé odmítli, aby se město zaručilo za polovinu směnky na více než 170 milionů korun, nesouhlasili také s odkoupením výrobní haly na sousedních pozemcích. Podle náměstka primátorky Jiřího Rozinka (ČSSD) chybí městu k pomoci TechnoParku další partneři.

„Pokud bychom jej chtěli udržet, potřebovali bychom vyváženou pomoc také ze strany Pardubického kraje a Univerzity Pardubice,“ uvedl Rozinek, který bod do zastupitelstva předkládal. TechnoPark začal fungovat v září 2008. S pomocí dotace 300 milionů korun z evropských fondů a úvěru 150 milionů korun byly vybudovány haly, v nichž nyní podniká osm společností se 130 zaměstnanci. Další část, podnikatelský inkubátor pro začínající firmy, je zatím prázdná. Provozně není nyní Technopark i s dotacemi na provoz ztrátový, ale už není schopen splácet dluhy. Dluží 150 milionů korun. V Brně obdobný technologický park již léta úspěšně funguje, v Pardubicích však záměr selhal. „Kraj se k tomu staví jednoznačně zády, univerzita zčásti také,“ řekl náměstek primátorky Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice). Zastupitelé rovněž odmítli odkoupit výrobní halu od společnosti První majetková patřící společnosti Free Zone. Postavila ji za 36 milionů korun a dosud ji nezaplatila. Předsedou představenstva je Jiří Kovář, který stojí i za TechnoParkem. Hala je obsazená a firma, která v ní sídlí, plánuje rozšíření výroby. Koupit ji měly Služby města Pardubice maximálně za 60 milionů korun.

Prostory pro TechnoPark a podnikatelský inkubátor postavila komanditní společnost TechnoPark Pardubice, v níž drží podíl jako komanditisté Pardubický kraj, Univerzita Pardubice a společnost Free Zone, v níž má město podíl 30 procent. Komplementářem je firma TechnoPark Management. V případě, že TechnoPark skončí v insolvenčním řízení, bude zřejmě nutné nemovitý majetek rozprodat. Základní jmění komanditní společnosti je milion korun. Pravděpodobně bude také nutné vrátit evropskou dotaci 300 milionů korun kvůli nedodržení doby existence projektu. Pokud by peníze z insolvenčního řízení nestačily, zůstal by zbytek dluhu státu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!