Pardubický kraj nabízí zdarma Pardubicím areál bývalé Tesly | E15.cz

Pardubický kraj nabízí zdarma Pardubicím areál bývalé Tesly

Opuštěný chátrající areál bývalé Tesly v Kyjevské ulici v Pardubicích možná změní majitele. Pardubický kraj jej nabídl zdarma městu. Musí tam ale vybudovat sjezd do areálu a parkovací místa pro nemocnici.

„Nechceme dát do sjezdu a parkovacích míst ani korunu, byli bychom rádi, kdyby je dal za nás někdo jiný. Peníze bychom raději využili na rekonstrukci budov v nemocnici,“ řekl hejtman Radko Martínek (ČSSD). Primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) řekla, že město nabídku zváží. Radnice musí jasně vědět, zda na to bude mít dost peněz. Vše se rovněž musí smluvně dobře připravit. „Současnou situaci je potřeba vyřešit co nejdříve, to si uvědomuje město i kraj,“ řekla primátorka. Další možností je, že celý areál nebo jeho část kraj prodá soukromému investorovi. Podle hejtmana je parkovací dům ryze komerční záležitostí. Kraj už investoval do areálu 18 milionů korun na odstranění ekologických zátěží a „hodlá je obětovat“. Kraj objekty získal v roce 2003 za symbolickou jednu korunu od společnosti Foxconn, která chtěla přebudovat areál pro svůj závod, nakonec ale postavila továrnu v Černé za Bory. Odhadce tehdy ocenil areál o rozloze 2,5 hektaru na 112 milionů korun. O využití bývalého závodu uvažuje kraj od jeho převzetí. O prodeji soukromníkovi mimo jiné rozhodl v roce 2008, ale zatím zájemce nenašel. Tehdy odhadoval zisk po odečtení nákladů na sanaci na 20 milionů korun.

Na využití prázdného areálu s množstvím budov existuje architektonická studie, jak by se dal využít. Vzniknout by tam mohlo nové centrum s náměstím, sportovní centra, hotely, residenční bydlení pro seniory, obchody, zastávky MHD a také zázemí pro nemocnici.
„Vítám vize pardubických architektů, jsou nádherné, ale jsem v tomto velmi realistická, těžko se budou prosazovat,“ řekla primátorka.
Hejtman zároveň řekl, že kraj se nyní chce zaměřit na modernizaci nemocnice. Začíná se zateplováním interny a začátkem příštího roku se začne za 200 milionů korun budovat nová onkologie. Uvolněné prostory pak bude možné opravit. „Naše plány jsou velmi uměřené, budou nabíhat postupně. Jsme realističtí, už jsme ustoupili od toho, že do nemocnice investujeme miliardy korun,“ řekl hejtman.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!