Park ustoupí stavbě domků | E15.cz

Park ustoupí stavbě domků

Marcela Jurková

Obyvatelé Vašíčkovy ulice v Rozdělově budou mít pod okny místo parku rodinné domy.

Před více než dvaceti lety obyvatelé Vašíčkovy ulice v kladenském Rozdělově kývli na nabídku tehdejší radnice a před svým domem založili park.
Zalévali vysazené stromy, sekali trávu vlastní sekačkou a nechávali děti, aby tam hrály fotbálek. Když stromy vyrostly, stal se z parku atraktivní pozemek. Peníze za jeho prodej ale nakonec dostane ten, kdo se o něj nikdy nestaral. Podnikatel Petr Brož a jeho D3 Invest s.r.o.

Původní majitel
zemřel bez dědiců

„Když byl pozemek v restituci vrácený původnímu majiteli, uzavřeli jsme dohodu, že se o park budeme dál starat a využívat ho k rekreaci jako dosud. Je to jeden z mála ostrůvků přírody, který v přehuštěném rozdělovském sídlišti existuje,“ říká předseda místního občanského sdružení Stanislav Muláček.
Stejně jako ostatní obyvatelé se obává toho, co na pozemku nakonec bude. „Bývalý majitel zemřel při dopravní nehodě v Maďarsku, a protože neměl dědice, pozemek propadl státu. Tak se dostal do rukou podnikateli, kterého žádná příroda nezajímá, jen zisk,“ podotýká důchodce.
Věřil, že výstavbu pomůže zastavit kladenský magistrát. Jenže úředníci tvrdí, že na to nemají právo.
Dřevěné kolíky na pozemku ale jasně určují, kde se bude stavět. Podnikatel už nabízí lukrativní pozemky se vzrostlými stromy na internetu. O tom, že na místě byl kdysi rybník, se však veřejně nezmiňuje.
Tajemník magistrátu Zdeněk Slepička připouští, že město mělo o pozemek po zemřelém majiteli zájem. Od státu jej však chtělo získat zadarmo, a když se to nepovedlo, následného prodeje obálkovou metodou se nezúčastnilo.

Podnikatel udělal z místa
stavební parcely

Petr Brož, který pozemek koupil, z něho udělal stavební parcely. „Budou tady rodinné domy tak, jak je to podle územního plánu možné,“ tvrdí podnikatel. S místními obyvateli se o svých plánech nebavil a ani nechce. „Nemám s kým jednat. A co si tam lidé postaví, o tom já nerozhoduji,“ podotýká Brož.

Vysoké stromy
bez povolení nepokácí

Obyvatele Vašíčkovy ulice nejvíce trápí, že stavbě domků budou muset ustoupit stromy a keře, které tam zasadili. Brož to odmítá. „Jsou krásné, jen idiot by je kácel,“ říká podnikatel.
Navíc pokácení velkých stromů není podle vedoucího odboru životního prostředí magistrátu Radovana Víty jednoduché. „Pokácet strom, který má v průměru osmdesát centimetrů a přesáhl 1,3 metru, fyzická osoba může jen s naším souhlasem. Žádný takový požadavek u nás není,“ uvedl Víta.

Autor: Marcela Jurková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!