Parkovací dům formou PPP | E15.cz

Parkovací dům formou PPP

Plzeň připravuje první projekt, v němž se propojí veřejné a soukromé prostředky. V ulici Na Rychtářce, téměř v centru města, vyroste nový parkovací dům s kapacitou 400 míst a přibližně 1800 metry čtverečními dalších komerčních ploch.

P Původně se počítalo se 600 parkovacími místy, ale město si zadalo studii, z níž vzešlo doporučení umístit do objektu i další komerční prostory, které sice ukousnou 200 parkovacích míst, ale na druhou stranu by komerční pronájem mohl vynášet až 5,5 milionu korun a stavbu zlevnit o 57 milionů korun. Celý projekt je teprve v začátcích. Zastupitelstvo schválilo způsob výstavby, nyní se rozbíhá příprava zadávací dokumentace a koncesní smlouvy. Během podzimu a zimy, kdy by mělo proběhnout samotné výběrové řízení, se ukáže, kolik investorů má o projekt zájem. „Neprokáželi se schopnost uchazečů podat nabídku v souladu se zadávací dokumentací, lze realizovat projekt jiným způsobem, než jaký nabízí koncesní projekt,“ vysvětluje mluvčí plzeňské radnice Edita Vighová, co se stane, když se nenajde vhodný investor. Město si ale tuto variantu nepřipouští a věří, že investor by měl být znám do konce ledna 2010 a parkovací dům by mohl začít sloužit v září téhož roku.

#####Příjmy i z lukrativních komerčních prostor

Co vlastně město nabízí případnému zájemci? Předně bude muset celý parkovací dům postavit a financovat. Město se stane uživatelem parkovacích stání, za která bude investorovi platit předem danou částku. Tato částka vzejde ze soutěže a smluvní vztah bude trvat pravděpodobně dvacet let. Investor navíc získá příjmy z pronájmu komerčních prostor, které vzhledem k lokalitě a parkovacímu zázemí budou v Plzni patřit mezi velmi lukrativní.

O konkrétní podobě parkovacího domu rovněž rozhodne investor. Základní podmínkou je, že musí dodržet schválený územní plán a základní parametry stavby (počet parkovacích míst). Zbytek už bude záležet na jeho návrhu.

Proč se vůbec město rozhodlo pro stavbu parkovacího domu formou PPP? „Jedná se o alternativu, která po ekonomickém posouzení vyšla nejvýhodnější, proto jsme se rozhodli tento proces vyzkoušet,“ vysvětluje Vighová. Pro Plzeň je to první projekt toho typu. Pokud dopadne dobře, radnice se rozhodně nebrání další spolupráci veřejného a soukromého sektoru.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!