Peřeje v Údolní ulici jsou minulostí | E15.cz

Peřeje v Údolní ulici jsou minulostí

Od Jordánu vede pod Táborem nová štola. Pojme velké množství přívalových lijáků.

Voda nad kotníky, plavající popelnice. Při větší bouřce mohli lidé táborskou Údolní ulici zdolat na kajaku. To už je minulostí. Nová štola totiž pojme velké množství přívalových dešťů. Stavbu zakončily firmy minulý týden.
Hustý liják vždy děsil Jindru Matlachovou. „Nedalo se pomalu přejít. Ani auta nemohla projet,“ popisuje situaci v minulých letech. Dlouholetá obyvatelka Údolní ulice při srážkách vždy sledovala, jak se jí pod okny valí voda a kanalizace nestíhá.
Takový pohled už by se jí podle Jana Jíšky neměl naskytnout. „Následky silných dešťů byly nejvíc vidět v Údolce. Štola ale pomůže i Blanickému předměstí a Čekanicím,“ popisuje odborník z firmy Hochtief, který byl vedoucím týmu zhotovitele.
Sběrač odvede povrchovou a odpadní vodu do čistírny Na Mělké pod Novým hřbitovem ze severozápadní části města. Má v průměru šest metrů. Vede od Jordánu dále pod Budějovickou až na konec Údolní ulice. V hloubce i pětadvacet metrů. Dlouhý je přes jeden kilometr. Stavaři za necelé dva roky narazili na problémy. Majitelé domů v těsné blízkosti štoly se báli, že jim razící práce v podzemí naruší statiku. „Před i po práci jsme zmapovali stav 103 objektů včetně obytných domů a třiadvaceti studní, abychom přesně zhodnotili jejich poškození. Vytipovaná místa jsme zajistili injektáží. Průběžně vyhodnocoval stav geologický tým a statik,“ vysvětluje Jíška.
Stížností od lidí bylo podle něj minimum. Na opravy padl víc než milion korun. „Se všemi jsme se už vypořádali. Někteří si vzali peníze, jiným jsme poškození opravili. Šlo ale jen o mikrotrhliny,“ tvrdí expert. Termín ukončení celé rekonstrukce kanalizace ve městě je ale posunutý. „Tábor zatím nezískal dotaci na regeneraci Starého města, a my nemáme na to hradit rekonstrukci komunikací z vlastních peněz. Proto vypisujeme nové výběrové řízení a budeme postupovat méně nákladným způsobem. Například bezvýkopovou metodou. U Otavanu jsme zase narazili na komplikované geologické podmínky,“ vysvětluje Jan Míka, ředitel Vodárenské společnosti Táborsko. Kromě těchto lokalit skončí podle Míky práce do
30. dubna 2011. Naposledy by měli dělníci kopnout na konci října.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!