Pět projektů usiluje o Cenu EU | E15.cz

Pět projektů usiluje o Cenu EU

Nadace Mies van der Rohe se sídlem v Barceloně společně s Evropskou komisí oznámily jména pěti finalistů, kteří byli nominováni na udělení Ceny Evropské unie za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2009.

Mezi členy poroty posuzující vybrané evropské stavby přihlášené do této nejprestižnější soutěže zasedal poprvé v historii také zástupce České republiky. Cena Evropské unie za současnou architekturu a zvláštní cena pro začínající architekty jsou Nadací Mies van der Rohe a Evropskou komisí udělovány každé dva roky. Smyslem cen a celé soutěže je ukázat tvůrčí potenciál, podpořit inovativní řešení a upozornit veřejnost na to, jak významnou roli hraje moderní architektura ve společnosti a jak ovlivňuje kvalitu života v evropském prostředí.

Z 340 nominovaných špičkových evropských realizací, které navrhli nezávislí experti specializující se na současnou architekturu, ale také profesní instituce a další vyzvané organizace ze všech států Evropské unie, vybrala sedmičlenná mezinárodní odborná porota minulý týden na svém zasedání pět staveb, které považuje za nejkvalitnější:

* Multimodal Center - Nice Tramway, Nice, Francie (autoři: Atelier Marc Barani) * Zenith Music Hall, Štrasbuk, Francie (autoři: Massimiliano and Doriana Fuksas) * University Luigi Bocconi, Milán, Itálie (autoři: Grafton Architects) * The Norwegian Opera & Ballet, Oslo, Norsko (autoři: Snohetta) * Library, Senior Citizens’ Centre and City Block Core Zone, Sant Antoni’s District, Barcelona, Španělsko (autoři: RCR Aranda Pigem Vilalta Arquitectes)

Organizátoři akce si vybrali poprvé v historii soutěže jako člena mezinárodní poroty také zástupce České republiky. Porotcem se stala Irena Fialová, přední česká teoretička architektury, publicistka, spoluzakladatelka nakladatelství Zlatý řez, která také přednáší na FA ČVUT. „Vybrat pět finalistů nebylo vůbec jednoduché, kvalita evropské architektury je dnes velmi vysoká a vyrovnaná. Oproti předchozím ročníkům soutěže porota nakonec vyřadila řadu staveb od slavných architektů a vybrala pět mimořádných staveb, které možná nebudou veřejnosti na první pohled srozumitelné, ale zásadním způsobem zlepšují kvalitu života lidí,“ říká Irena Fialová.

#####Výsledky budou v květnu

České realizace se sice do první pětice nejlepších staveb nedostaly, ale snad mají ještě šanci. Porota totiž vždy vybírá dalších 35 významných tvůrčích počinů, které jsou společně s finalisty představovány na putovní výstavě po významných evropských městech a v katalogu Ceny. Seznam těch letošních bude zveřejněn po dalším kole poroty, které proběhne koncem dubna. Porota si při něm vyslechne přednášky všech finalistů, pět vybraných staveb společně navštíví a teprve poté zveřejní vítěze Ceny Evropské unie za současnou architekturu za rok 2009.

Česká republika se soutěže zúčastňuje pravidelně od roku 1997 a do katalogů i na výstavy předchozích ročníků se dosud dostalo pět českých realizací.

Definitivní výsledky soutěže by měly být vyhlášeny v květnu letošního roku, v září pak proběhne v Barceloně vernisáž putovní výstavy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!