Petrečka láká Himálaj | E15.cz

Petrečka láká Himálaj

Všestranný opavský sportovec a horolezec Tomáš Petreček je stabilním členem úspěšného Adventure Race týmu.

Stovky kilometrů složitým terénem dnem i nocí, lezení, kolo, běh, lodě a minimum odpočinku čeká na každého účastníka závodů série Adventure Race. Součástí úspěšného českého týmu je také profesionální hasič z Opavy Tomáš Petreček. „Jsme dvojnásobnými mistry evropského poháru, mistry jediného zimního světového poháru a loni v listopadu jsme se zúčastnili mistrovství světa, kde jsme skončili na dvanáctém místě,“ vybírá z úspěchů týmu Tomáš Petreček, který si nejvíce cení umístění na listopadovém mistrovství v Portugalsku. „Byla tam velká konkurence šedesáti týmů z celého světa. Tento závod byl taky nejdelší v mé kariéře. Trval 128 hodin a urazili jsme asi devět set kilometrů,“ říká Petreček. Opavský sportovec závodí za Tilak – Opavanet Adventure Race tým, ve kterém působí také známý horolezec Libor Uher.

Rafty, kolo, brusle i skály

Stovky kilometrů musí týmy urazit výhradně za pomoci vlastní síly. A to pěšky, na kole nebo bruslích. Zvládnout musí i plavání, kajak, lezení po skalách, slaňování nebo jeskyňaření. „Dva navigátoři pomocí map hledají tu nejlepší variantu pro další postup. V týmu jsou také specialisté na lezení nebo jiné disciplíny, nicméně každý umí do jisté míry zastoupit svého kolegu,“ vysvětluje Petreček.
Sportovci se na extrémní zápřah připravují poctivě několik hodin denně. Jak ale řeší během závodů například spánek? „To je různé. V závodech, které trvají do šedesáti hodin, se nespí někdy vůbec. Loni v Portugalsku, kde trval závod asi pět a půl dne, jsme naspali dohromady tři hodiny,“ dodává Petreček.

S Uhrem do Himálaje?

Opavský hasič se momentálně připravuje především na letošní mistrovství světa a k tomu by chtěl zdolat jeden z himálajských vrcholů. „S Liborem o tom během tréninků často uvažujeme. Snad se to podaří dotáhnout,“ uzavírá Petreček.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!