Pevnost poznání v Olomouci dokončuje první etapu | E15.cz

Pevnost poznání v Olomouci dokončuje první etapu

První etapu prací dokončuje Pevnost poznání v Olomouci, jež se stane sídlem prvního interaktivního muzea vědy a poznání na střední Moravě. V centrum proměňuje Univerzita Palackého bývalý dělostřelecký sklad, celkové náklady dosáhnou 150 milionů korun. Přes zimu budou pokračovat práce v interiérech a v dílnách, kde vznikají jednotlivé exponáty, sdělila projektová manažerka Blanka Krausová.

„Od dubna stavebníci odstranili starou střechu, vyměnili nebo sanovali krovy a trámy, vybourali část podlah, zchátralá okna nahradili novými a repasovali původní mříže. Nyní dokončují novou střechu budovy,“ uvedla manažerka. Podle ní se už prostavělo 12,8 milionu korun a je rozpracováno 93 exponátů. Na jaře bude pokračovat obnova vnějšího pláště budovy.

Vybudováním Pevnosti poznání vznikne v Olomouci první návštěvnické centrum, které přiláká hravou a zábavnou formou zejména děti a mládež k přírodovědným i společenským naukám. Nabídne mimo jiné planetárium, zátopový model města či model lidského mozku. Vedle interaktivních expozic se součástí centra stanou také laboratoře, ateliéry i studia. Projekt spolufinancuje Evropský fond pro regionální rozvoj. Práce na něm začaly v roce 2009, v prosinci 2011 byl oficiálně zahájen. Pevnost poznání se otevře návštěvníkům v polovině roku 2014.

Dělostřelecký sklad je součástí bastionové pevnosti, která byla dokončena v roce 1785. Malý a velký dělostřelecký sklad byly postaveny kolem roku 1820. „Sloužily k umístění dělostřeleckého materiálu. Byly to budovy velice jednoduchého tvaru, ale uvnitř s důmyslným systémem dřevěných sloupů, krovů a podlah s nájezdovými rampami,“ uvedl historik Ján Kadlec. V roce 1886 byla pevnost zrušena a areál dál sloužil armádě jako skladovací prostory. Do roku 1995 byl objekt v utajení, chátral a poškodily ho i povodně v roce 1997.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!