Písecká nemocnice bude mít od pondělí babybox | E15.cz

Písecká nemocnice bude mít od pondělí babybox

Písecká nemocnice se stane v pondělí 11. ledna třetí nemocnicí v Jihočeském kraji, ve které začne fungovat babybox.

Schránka, kam mohou matky anonymně odložit své novorozené dítě, o které se bezprostředně postarají zdravotníci.

Stát bude na místě, kde je volný přístup do areálu nemocnice. „Ten, kdo by do babyboxu dítě odkládal, nemusí projít vrátnicí, a tím má zaručenou anonymitu,“ vysvětluje lékařský náměstek Jiří Holan.

Odložení kojence do babyboxu spustí alarm a zaměstnanci dítě okamžitě vyzvednou a postarají se o něj. Pro zařízení se v písecké nemocnici rozhodli před rokem vzhledem k velké nabídce péče dětského oddělení. „Pro spádové oblasti Písecka, Strakonicka, Prachaticka a Táborska zde funguje výšší odborná péče o nedonošené děti. Porodnice provádí alternativní i anonymní porody. Babybox tyto služby doplní,“ říká Holan.

Nápad vítají i Písečtí. „Když slyším, že žena hodila dítě do popelnice, je to strašné. Možná by k tomu nedošlo, kdyby měla možnost odložit ho,“ říká Jana Klímová.

Podobný názor mají i další lidé. Podle dosavadních výsledků ankety, kterou nemocnice umístila na svých internetových stránkách, souhlasí s provozem babyboxu ve městě dvaadevadesát procent ze 209 hlasujících.

Zařízení vyjde přibližně na 245 tisíc korun. Zaplatí ho Občanské sdružení babybox pro odložené děti – Statim. Nemocnice uhradí stavební přípravu za přibližně 150 tisíc korun a provoz. Ve strakonické nemocnici funguje babybox od března loňského roku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!