Pivovar vrátil zámek Černínům | E15.cz

Pivovar vrátil zámek Černínům

Letitý spor o zámek Lázeň v Chudenicích je u konce. Plzeňský Prazdroj předal objekt zpátky hraběcímu rodu Černínů.

Sídlo hraběcí rodiny, ubytovna ROH, hotel, kulturní akce pořádané německým hostem, který byl několikrát obviněn z pedofilie. Zámek Lázeň v Chudenicích má vskutku bohatou historii, nyní ho dostali zpátky Černínové. Více než čtrnáct let dlouhý soudní spor mezi Plzeňským Prazdrojem a rodinou Černínů o budoucí osud Lázně je u konce. Obyvatelé i vedení obce doufají, že chátrající stavba a neupravovaný park přestanou být ostudou Chudenic.

Horší než holobyt

Dosavadní vlastník, Plzeňský Prazdroj, převedl zámek vnukovi původního majitele, Karlu-Eugenu Czerninovi, za cenu transakčních nákladů na převod majetku. „Léta jsme hledali řešení, které by přineslo prospěch občanům obce, návštěvníkům i zámku samotnému. Restituční spor nám znemožňoval s majetkem nakládat. Kvůli restitučnímu sporu jsme mohli jen objekt opravovat,“ uvedl mluvčí Prazdroje Jiří Mareček. S tím ovšem nesouhlasí starosta Chudenic David Klíma. „Stav zámku rozhodně neodpovídá tomu, že by ho Plzeňský Prazdroj opravoval. Navíc i jako hotel přestal zámek fungovat před několika lety a postupně chátrá,“ tvrdí.

To potvrzují i někteří bývalí hosté. „Naposled jsem si s přítelkyní pronajal v zámku pokoj v roce 2003 a už tehdy to připomínalo sociální ubytovnu,“ zlobí se Marek Janoušek. Řada turistů i místních obyvatel navíc kritizuje i žalostný stav parku, který i přes hlídání soukromou agenturou řada nenechavců rozkradla. Zmizely především kameninové ozdoby a celé kusy vybavení parku. Jak zámek rodina Černínů využije, zatím není jasné. Rozhodnutí by prý mělo padnout začátkem roku 2010.

Předběžně se však mluví o tom, že park zůstane přístupný veřejnosti jako dosud a samotný zámek by měl být částečně otevřen při pořádání kulturních akcí. Sám hrabě se nechal slyšet, že zámek bude potřebovat značnou finanční injekci, ať už bude sloužit jakkoliv. Prazdroj chtěl zámek prodat už několik let, protože se chce soustředit na výrobu piva.

Koupit vlastní majetek?

Pivovar se snažil ukončit dlouhá soudní řízení mimosoudní dohodou a několikrát jednal s právníky Czernina. Už dříve nabízel potomkům hraběte zámek za 3,5 milionu korun. Jejich právníci ale tehdy odpověděli, že pokud by si Czerninové koupili vlastní majetek, snížilo by to jejich šance v soudních sporech. „Já chtěl původně na nabídku pivovaru přistoupit, abych zámek zachránil,“ řekl Czernin.

Boom 90. let

Asi největší návštěvnost coby hotel zažíval zámek na začátku devadesátých let, kdy hlavně v létě zde bydleli němečtí turisté a jezdila sem i řada školních zájezdů. I Lázeň se stala stejně jako zámek v Otíně cílem Heinze Winfrieda Müllera, který kromě pořádání zámeckých koncertů vážné hudby proslul především několika obviněními z pedofilie.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!