Plány Orca mají o překážku méně | E15.cz

Plány Orca mají o překážku méně

Ministerstvo kultury zrušilo památkovou ochranu části areálu nádraží Praha-Bubny, kde chce investovat desítky miliardy korun developerská společnost Orco. Odnětí památkové ochrany doporučil jak Národní památkový ústav, tak památkový odbor pražského magistrátu.

Pozemky s patrovou budovou stanice historické Buštěhradské dráhy a drážními dílnami získala před časem za 1,1 miliardy korun společnost Orco, která zvítězila ve výběrovém řízení na prodej drážních pozemků Správy železniční dopravní cesty. O zrušení památkové ochrany sama požádala. Stavby, doklady drobné industriální architektury, tak pravděpodobně bude moci zbourat.

O části areálu s vodárnou zatím ministerstvo nerozhodlo. Bubny přitom byly památkou prohlášeny teprve před několika lety. Developerská firma Orco Property Group plánuje investovat do pražské části Bubny přibližně tři miliardy eur, tedy zhruba 72 miliard korun. Stavba nového, především administrativního a obytného komplexu budov by mohla začít v roce 2010. Částka kolem tří miliard eur by do rozvoje Bubnů měla putovat jen ze samotného Orca, nezahrnuje případné investice magistrátu do dopravy nebo možné dotace z evropských fondů. Orco zaplatilo Správě železniční a dopravní cesty za přibližně 25 hektarů parcel 1,1 miliardy korun. V Bubnech chce vybudovat byty, oddechové plochy, obchodní i kancelářské prostory. Developer počítá také s výstavbou nemocnice a vysokoškolského areálu.

Samotná výstavba by podle viceprezidenta měla být rozdělena na 25 až 30 samostatných projektů, které by měly být schopné se samy financovat. Bubny původně figurovaly v plánech na využití pro případnou olympiádu v Praze. To už se ale změnilo. Základní překážkou v realizaci plánů je tak pro firmu Orco to, že současný územní plán nedovoluje na pozemcích stavět. Změnu ale podporují radnice Prahy 7 i pražský magistrát.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!