„Platíte málo, odcházíme” | E15.cz

„Platíte málo, odcházíme”

Fejtková Veronika

Třetina lékařů kladenské nemocnice hrozí odchodem za lepším místem. Vedení se chystá na stav nouze.

V Česku slibují dát do konce roku výpověď přes čtyři tisíce lékařů, v kladenské nemocnici necelých šedesát. „Je to třetina,“ upozorňuje Jiří Sedlák, neurolog a předseda kladenských odborářů.
Hrozbou hromadných odchodů protestují proti výši platů a množství přesčasů. Ty jsou často vyšší, než povoluje zákon.

„Lékaři musí sloužit navíc. Je jich málo, navíc by bez nich neuživili sebe ani rodinu. Hrubý měsíční příjem bez přesčasů se u začínajícího lékaře pohybuje kolem sedmnácti tisíc korun,“ poukazuje Sedlák.

Kampaň Děkujeme, odcházíme začala před osmi týdny. Vedení odborů jednalo se šéfy nemocnic i ministerstvem. Bez úspěchu. „Naši hrozbu přijali vlažně,“ řekl předseda odborů Martin Engel.

Situaci navíc komplikuje návrh na úhradovou vyhlášku pro rok 2011, kvůli které dostanou nemocnice od pojišťoven ještě méně peněz než letos. Ačkoliv zřizovatelem té kladenské je kraj, plánovaná vládní opatření se jí nevyhnou.

„Zrušení tarifních tabulek a očekávaný propad zdravotních rozpočtů se dotknou i rozpočtu kraje. Bohužel už teď víme, že navyšování platů lékařů je iluzí,“ upozorňuje za středočeské krajské nemocnice Patrik Tomšů.

„Peníze teď nemáme“

Na nedostatek peněz upozorňuje i ministerstvo zdravotnictví. „Průměrné platy lékařů stagnovaly. Připravuji kroky, aby mohlo dojít ke změně, ale tu není možné uskutečnit v několika měsících,“ podotýká ministr Leoš Heger. Na tyto argumenty však lékaři neslyší.

„V době, kdy vyplouvají na povrch korupční skandály spojené s nákupem předražené techniky, považujeme tvrzení, že nejsou peníze, za výsměch,“ upozorňuje Engel.

Lékaři ve svých podmínkách požadují dvě stě korun hrubého na hodinu pro absolventa a čtyři sta korun na hodinu pro kvalifikovaného doktora. „Když člověk uváží náročnost, délku studia a odpovědnost, kterou lékaři mají, není to přehnané,“ říká Sedlák (na snímku). Říci, jakých oddělení kladenské nemocnice se odchod lékařů týká, zatím nechce.

„Z taktických důvodů je to lepší, předejdeme tím předčasnému nátlaku. Někteří doktoři jsou připravení najít si zaměstnání i mimo zdravotnictví,“ řekl Sedlák. Vedení nemocnice nezastírá, že by odchod lékařů vážně ohrozil chod zařízení.

„Pro pacienty by to znamenalo komplikace. Došlo by třeba k odkladům neakutních výkonů a ošetření,“ říká náměstek ředitelky kladenské nemocnice Vladimír Lemon a nastiňuje krizový scénář.

„Museli bychom omezit provoz až na takový, který je podobný při službách, kdy řešíme pouze akutní případy,“ říká Lemon. Právě před tím však lékaři varují. Podobná situace nastala v loňském roce v Polsku. Tamní zdravotníci své hrozby splnili a po skončení výpovědních lhůt skutečně nenastoupili do práce.

„Ukázalo se, že pak nejvíce tratili lékaři, kteří se k protestu nepřipojili. Práce měli najednou tolik, že se nedala zvládnout. A dělali chyby. Následně pak kvůli zanedbání péče padla řada obvinění,“ poukazuje Sedlák.

Pacienti zatím k vyhrocené situaci přistupují spíš vlažně. „Nemám strach, že lékaři odejdou. Už nyní si v mnoha případech musím za péči zaplatit,“ zamýšlí se Iveta Hornová z Kladna.

Jiní pak výhrůžky doktorů chápou. „Nedivím se jim. Při vší té zodpovědnosti si určitě zaslouží víc peněz. Stačí, když jejich ohodnocení člověk porovná s platy zahraničních lékařů,“ připomíná devětadvacetiletá Veronika Skulová.

Autor: Fejtková Veronika
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!