Plavecké závody za odměnu | E15.cz

Plavecké závody za odměnu

Eva Hostková

Na čtyři stovky účastníků uvítal pátý ročník Vánočních plaveckých závodů na Aquadromu v Mostě. Jedním ze závodících oddílů byl i plavecký klub Litoměřice.

Dříve se plavci sjížděli do Mostu na závody Hornický kahan. To plavali ještě v otevřeném bazénu ze sedmdesátých let. Před pěti lety na tuto tradici navázaly Vánoční závody a získaly si velkou oblibu. Lákadlem je plně vybavený moderní aquadrom.
„Letos se sešlo ještě víc plavců, než jsme očekávali. Počet startů se pohybuje kolem dvanácti set, to znamená, že závodníků je kolem čtyř set,“ říká Jiří Vachulka, ředitel závodů a předseda pořádajícího oddílu TJ Baník Most.

Tobogan s Mikulášem

Jedním z mnoha oddílů byl i plavecký klub z Litoměřic, který nasadil do bojů tři chlapce a jedenáct dívek. Zastoupení tak měl v každé závodní kategorii. Závodilo se v disciplínách kraul, prsa, motýl, znak a štafety.
„Tenhle závod nebereme jako nějakou vrcholnou soutěž, ale hlavně jako odměnu za snahu a píli našich plavců. Odpoledne si mohou vyzkoušet tobogan, zúčastnit se soutěží a večer je Mikuláš,“ uvedla zástupkyně litoměřických plavců Iveta Průšová.
Vánoční závody plavci oceňují jako dobrý nápad. Litoměřičtí se jich zúčastňují již poněkolikáté. Zažili i rekonstrukci celého areálu.

Před startem nejím

„My takto vybavený plavecký areál nemáme. Trénujeme na pětadvaceti metrech o šesti drahách, ale co se týče dalších možností, ty u nás nejsou. Tobogany se neplánují ani v nejbližší době. Jinak ale máme kromě tréninků a závodů i výuku plavání dětí od čtyř let. Tím si vlastně přivyděláváme na provoz oddílu. Náš klub byl založen už před jedenácti lety a těší se poměrně značnému zájmu dětí,“ podotýká Průšová. Závodnice Nikol Kargerová, která se chystala na rozplavbu v šesté dráze, se před startem svěřila, že se na závody vždy moc těší. „Nijak speciálně jsem ale netrénovala,“ řekla. O nějakém zvláštním jídelníčku před závody v jejím případě také nemůže být řeč. „Já před závody nejím, jenom piju. Pak mi to líp plave,“ tvrdí Nikol.
Na Vánočních plaveckých závodech nejde o výsledky. Hlavní je, že si děti i trenéři sportovní dopoledne užijí. Na účastnících bylo vidět, že jsou tu doslova ve svém živlu.

Autor: Eva Hostková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!