Plzeň, 17. září 2015. Dobré ráno | E15.cz

Plzeň, 17. září 2015. Dobré ráno

Kandidát na Evropské město kultury se má radikálně změnit. Nabídne divadlo, ale také západní obchvat nebo výzkumná pracoviště.

Je zářijové ráno, rok 2015. Plzeňan Petr Novák se probouzí na Švabinských terasách, kousek od Rokycanské třídy. Tady už dokončili stovky bytů. Když kupoval nové bydlení, mohl si vybrat i na Valše nebo v Kaplířově ulici na Borech. Po ránu má žízeň, a tak si pohodlně natočí vodu z kohoutku. Vylepšení úpravny vody za jeden a půl miliardy korun mu dává jistotu prvotřídní kvality.

Bohužel i v roce 2015 musí pan Novák zamířit do práce. Pokud se rozhodne pro cestu na kole, může se spolehnout na dokončenou páteřní síť cyklostezek. I veřejná doprava nabízí slušnější zacházení. Už je dokončená trolejbusová a tramvajová trať na Borská pole, některé jízdní pruhy jsou určeny pouze pro hromadnou dopravu. Petr Novák je ale zrovna líný, proto jede raději autem. Zastaví Na Rychtářce, kde už stojí parkovací dům. Do samotného středu to má sice ještě kus cesty, ale nemůže si moc vybírat. Další parking house v Sadech Pětatřicátníků ještě nestojí. Před šesti lety, v roce 2009, radní nabídli pozemky příliš draze a nikdo je nechtěl. Dopravu zlepšil dokončený obchvat Roudné, západní obchvat je již posunutý z Vejprnic kolem Skvrňan.

Plzeňané se procházejí po opraveném Mikulášském náměstí, zcela novou podobu dostal také prostor pod Velkým divadlem. Odpoledne stráví Petr Novák nákupem v Hornbachu na Rokycanské třídě, potom vyrazí na in-line bruslích do rekonstruovaných Štruncových sadů. Jeho manželka se chystá do divadla v Jízdecké ulici, syn míří do kasáren na Světovaru. Ne jako voják, město tady vybudovalo novou kulturní scénu. Využije-li Plzeň evropské dotace, nemusí tohle být jen sen.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!