Plzeň nabízí investorům řadu území vhodných k přestavbě | E15.cz

Plzeň nabízí investorům řadu území vhodných k přestavbě

Plzeň nabízí investorům řadu území k přestavbě v lokalitách s poničenou zástavbou nebo takové, jejichž užívání už neodpovídá původním účelům. Jde o bývalé průmyslové a zemědělské areály nebo objekty pro služby, rekreaci a zdravotnictví, informovala ředitelka útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká.

Velký potenciál přestavby má bývalá mlékárna v sídlišti Bory. „Měla by se změnit její funkce v návaznosti na okolní střední školy a sídliště,“ řekla. Území je využito hlavně ke skladování. Lokalitu cihelny na Košutce lze zastavět okamžitě, nejvhodněji na byty, služby a administrativu. Různě využitelný je areál bývalé papírny na Slovanech, kde působí řada firem. U soukromých areálů město stanovuje jen podmínky výstavby, využitelnosti i výšky objektů a napojení na dopravu.

Z bývalých zemědělských areálů je zajímavé družstvo v Újezdě. Plocha, kde byla ukončena živočišná výroba, je v polích. „V Újezdě by mohly vzniknout rodinné domky, studii už má firma IKO. Jde o majetek družstevníků, kteří jsou ochotni ho prodat,“ dodává Vostracká. Podlouhlý statek na Košutce by se nemusel celý srovnat se zemí. Jeho přední část je ve slušném stavu a zadní by nahradily nové objekty. Zajímavou rozvojovou lokalitou je dvůr v Plzni-Liticích se čtyřmi hektary městských pozemků. Má se stát novým centrem Litic s úřadem a službami.

Do oblasti ulic Přemyslova - Kalikova - Radčická u centra, která byla poničená dopravními stavbami, by bylo vhodné umístit byty, ubytování a služby. Nevyužitá porodnice na sídlišti Slovany se má přebudovat na objekt pro sociální služby, školství nebo kulturu s možností dostavby velké zahrady. V areálu bývalého volnočasového areálu Lopatárna už se dořešily složité majetkoprávní vztahy. Útvar koncepce už má vyhledávací studii na nový akvapark pro 400 000 až 600 000 návštěvníků ročně, který podle názorů Plzeňanů ve městě chybí. Z ní vyšlo, že Lopatárna je jednou ze čtyř možných lokalit. Podle Vostracké by město přivítalo soukromého investora. Pro podnikání je velkou lokalitou areál ve Hřbitovní ulici na Doubravce, ale závisí na tom, v čem chce investor podnikat. „Dále je hodně nájemních hal ve Škodovce,“ uvedla ředitelka. Dnes už ale podle ní investoři typu montoven do nájemních hal nepřicházejí do ČR téměř vůbec, a navíc je volný potenciál v Boru u Tachova a u Nýřan. Zároveň se také postupně mění nájemci na Borských polích v Plzni, dodala.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!