Plzeň už má model financování nového divadla za téměř miliardu korun | E15.cz

Plzeň už má model financování nového divadla za téměř miliardu korun

Plzeň už má připravený model financování nového divadla. Vznikne do roku 2014 v centru města. Náklady spočtené projektanty jsou 839 milionů korun bez DPH, s parkovacím domem necelá miliarda. Město ale předpokládá, že díky konkurenci stavebníků v krizi uspoří 20 procent ceny, řekl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

„Zastupitelstvo bude model schvalovat 3. března, pak se projekt rozjede. Na podzim by se vyhlásilo výběrové řízení a příští rok se začne stavět,“ dodal. Nyní se řeší projekt a stavební povolení. Zkušební provoz má být zahájen na jaře 2014 a v září začne divadelní sezona 2014/15, protože v roce 2015 bude Plzeň evropským hlavním městem kultury. Kromě pětinové úspory nákladů chce ušetřit radnice dalších 50 milionů korun na změně technologie podlah. Tím by se město dostane včetně daně k 770 milionům korun plus parkovací dům pro 200 aut. Tato podmínka policie vyjde na dalších asi 120 milionů korun. „Financování, které půjde ze čtyř zdrojů, není nijak ohroženo,“ řekl náměstek. Evropská investiční banka (EIB) poskytne úvěr; její zástupci reagovali ve středu na projekt v Plzni pozitivně. Dalších 300 milionů korun vydá evropský program ROP Jihozápad, zbytek radnice a kraj. Město má peníze ve fondu kofinancování dotovaných projektů, z něhož zapojí 97 milionů korun. Kraj dá 85 milionů korun, které městu zaplatí za budovy dvou gymnázií. Plzeň bude ještě znovu jednat o podpoře ministerstva kultury. Po plném rozběhu divadla, chce Plzeň prodat nevyhovující Komorní divadlo, za nějž by mohla získat až 100 milionů korun.

Městu zatím chybí necelých 120 milionů korun, rozložených do čtyř let, což lze podle Zrzaveckého v rozpočtu najít. Problémy by mohly způsobit avizované změny rozpočtového určení daní (RUD). Pokud bychom přišly o nějaké peníze z RUD, tak město bude muset přehodnocovat investiční strategii budoucích deseti až 15 let, dodal. „Konzultanty technologií byli divadelníci. Vybavení bude na takové úrovni, aby to nebyl mercedes, ale škodovka. Zároveň nevybíráme atypická zařízení, aby byl snadnější servis,“ dodal. Dominantou komplexu bude fasáda hlavní budovy jako opona. Divadlo bude mít dva sály s kapacitou 500 a 200 lidí. Hlavní scéna poslouží nejen činohře, muzikálu, baletu a opeře, ale také alternativním žánrům. V objektu otevřeném celodenně bude kavárna, restaurace, prostor pro výstavy, knihkupectví, místo pro setkávání.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!