Plzeň vyroste do krásy. Budou-li peníze z evropských fondů | E15.cz

Plzeň vyroste do krásy. Budou-li peníze z evropských fondů

Vědeckotechnický park pomůže vzdělanějším. Obvody plánují sportoviště, univerzitní kampus u nemocnice vznikne později.

Nové divadlo, galerie, dostavění Vědeckotechnického parku, západní obchvat, projekt Čistá Berounka, městská knihovna, tramvajová trať na Borská pole nebo vylepšení Štruncových sadů pro volný čas lidí. Velké projekty, které mohou posunout Plzeň k hrdému titulu Evropské hlavní město kultury 2015 a hlavně mohou zlepšit život Plzeňanů, jsou závislé na dotacích z Evropské unie. „Plzeň se opravdu může dostat na jinou úroveň života.

Díky evropským dotacím může na tyto velké projekty dosáhnout,“ říká šéf Útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš. Město sice musí vše předfinancovat a zároveň se podílet na nákladech, v době recese ale může pomoci i Evropská investiční banka. „Jednáme s ní o úvěru,“ potvrdil ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek. Rezervovanější postoj k proměně Plzně zastává senátor Jiří Bis. „Nevěřím v žádnou revoluci. Jestli chce vedení města dotáhnout všechny plány do konce, musí postupovat s větším tahem na bránu,“ reaguje senátor.

Skončí montovny?

Velkým tahákem je dobudování Vědeckotechnického parku. Sedm nových budov za více než 300 milionů korun má zajistit místo pro laboratoře. „Měly by zajistit zázemí pro špičkové firmy, které dělají výzkum,“ vysvětluje Beneš. Plzeň by tak mohla opustit roli montovny, studenti by nacházeli místa ve vědeckých týmech. Pro seniory by měl být v roce 2015 k dispozici denní stacionář v Těšínské ulici na Doubravce. „Do té doby tam určitě bude stát obchod, bytový dům a stacionář,“ říká jednatel developerské firmy InterCora Ivan Hlaváček.

Dům pro seniory je také v plánech druhého městského obvodu. „Znovu se vrátila možnost přestavět bývalou porodnici,“ vysvětluje starosta Lumír Aschenbrenner. Velké obvody také chtějí nabídnout lidem veřejná sportoviště á la Škoda sport park. Centrální obvod už svoji vizi za devadesát milionů u Borské přehrady protlačil, Doubravka uvažuje o vybudování ve Špitálském lese. Pozadu nechce zůstat ani Lochotín. Tvář může změnit i samotné centrum. Uvažuje se o zastavění Americké třídy naproti Tescu nebo Anglického nábřeží před Komerční bankou.

„V Plzni je ale spousta proluk, kde už se mělo začít dávno stavět. Město by mělo být vůči investorům vstřícnější,“ nelíbí se architektu Janu Soukupovi.

Co se určitě nestihne

Ne všechno se do magického roku 2015 povede. Velkolepý univerzitní kampus u fakultní nemocnice na Lochotíně v roce 2015 ještě světlo světa nespatří. Soustava budov lékařské fakultě nabídne prostory pro výzkum a studium. „Konečně bychom se přestěhovali ze stařičkých budov, kde doteď sídlíme,“ přidává děkan lékařské fakulty Jaroslav Koutenský. Reálný je pro něj spíš termín 2020. Fandové Viktorie budou fandit i nadále ve Štruncových sadech, fotbalový stánek na Borských polích stát nebude. „Spíš se přikláním k opravě stávajícího stadionu. Je to nejlevnější varianta,“ myslí si senátor Bis.

Změnu by mohl přinést pouze razantní vstup soukromého investora. V letních dnech se Plzeňané budou i nadále nejraději koupat u Boleveckého rybníka, hlavní pláž s tobogany, sportovišti a restauracemi vedle Jacht clubu ale nejspíš ještě vystavěná nebude. Správa veřejného statku postupně opravuje břehy podél celého rybníku, na nejdražší část ale od města s největší pravděpodobností nedostane dost peněz.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!