Po úrazu ochrnul. Pomůže mu bazar | E15.cz

Po úrazu ochrnul. Pomůže mu bazar

Během dobročinné akce bude o víkendu prodávat starosta i miss. Chtějí pomoci ochrnutému muži.

Osmatřicetiletý Stanislav Měřínský má ženu Janu a tři malé děti. Vyrůstal v Táboře, kde si po studiích zařídil vlastní firmu, je stavební inženýr. Příběh šťastné rodiny změnil okamžik před dvěma lety. Úraz, který vypadal nevinně, způsobil, že muž je trvale ochrnutý a odkázaný na pomoc druhých. Právě k té patří i Dobročinný bazar, který v Táboře otevřou pořadatelé v sobotu 11. prosince.
„Standa se ve svém volnu věnoval rodině, baví ho být tátou. V létě rád jezdil na kole, v zimě lyžoval. Se ženou chodili do pražských divadel, s kamarády na hokej,“ říká Eva Měřínská, Stanislavova sestra. Její bratr byl na dovolené v rakouských Alpách. Měl s sebou snowboard. Na cestě pod sjezdovkou neudržel rovnováhu, spadl na hlavu, kterou měl krytou helmou. Proti bolesti vzal prášek a druhý den vyrazil na svah.
„Asi za čtyřiadvacet hodin od pádu zkolaboval a upadl do krátkého bezvědomí. Vrtulník ho převezl do nemocnice v Salzburgu, kde ho operovali kvůli krvácení do mozku,“ popisuje sestra. Po dvaceti dnech strávených hlavně v umělém spánku ho převezli do nemocnice ve Střešovicích, pak do Tábora. Čekaly ho další operace. „Objevily se snad všechny možné komplikace,“ vypráví Měřínská a zmiňuje epileptické záchvaty nebo dočasnou ztrátu polykacího reflexu.
Stanislav je dnes na rehabilitačním pobytu v Kladrubech. Mezitím stihl strávit několik týdnů doma. „Rád pozoruje svoje děti, když si hrají nebo poslouchá, co mu vykládají. Sleduje filmy a sport v televizi. Poslouchá hudbu a četby na pokračování,“ dodává sestra. Ujišťuje, že bratr přesně ví, co se okolo děje, i když navenek to tak vypadat nemusí.
Táborští se rozhodli pomoci. Vzorem jim byl bazar, který v Praze pořádají herečky Taťána Vilhelmová a Aňa Geislerová. V pátek mohou lidé odevzdávat věci v kavárně Aux café, v sobotu je tam budou prodávat místní osobnosti. Účast slíbili starosta Tábora Jiří Fišer, místostarostka Lenka Horejsková, ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý a z dalších třeba miss Tereza Budková.
„Přijímáme cokoli, nejvíc čekáme asi starého oblečení, ale drobnosti jako svícínky, staré knížky nebo třeba řízkované květiny, jsou taky dobré. Čím originálnější, tím lepší,“ říká za pořadatele Oksana Osadča. Cenu může každý smlouvat s prodávajícím. Kdo a v kterou hodinu to bude, se lidé dozví na facebooku, kde má bazar stránku.
„Hledáme způsob, jak zlepšit Stanislavovu komunikaci. Mohla by to být speciální myš nebo počítač, ovládaný pohybem očí. Výtěžek bychom také využili na placení rehabilitace,“ upřesňuje manželka Jana Měřínská, která je s dětmi na rodičovské dovolené. Jedna hodina cvičení vyjde na tři stovky. Stanislav ho absolvuje až čtyřikrát týdně.
„Problém je v tělesné schránce a komunikaci. I když zásadní změnu nečekáme, nic není ztracené,“ uzavírá manželka.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!