Počet dokončených bytů loni meziročně klesl | E15.cz

Počet dokončených bytů loni meziročně klesl

V loňském roce dokončili stavbaři na území celé republiky 38 383 bytů, což je ve srovnání s rokem 2007 pokles o téměř osm procent. Meziročně došlo také k poklesu zahájené výstavby bytů o 0,6 procenta na 43 531 bytů. Vyplývá to z dat prezentovaných Českým statistickým úřadem.

U Uvedená čísla napovídají, že bytové stavebnictví se vyvíjí zcela paralelním tempem jako celá ekonomika. Tedy celoroční výsledky relativně dobré, ale trend posledních měsíců již naznačuje směr dolů. Pozitivem je růst počtu modernizací bytového fondu. Pokles nově zahájené bytové výstavby se po očištění od vlivu změny přechodu na vyšší DPH, kdy se ke konci roku 2007 obyvatelstvo předzásobilo hypotékami a urychlilo koupi nemovitostí, dá dokonce prezentovat jako navýšení o dvě až tři procenta. Meziroční porovnání čtvrtých čtvrtletí a zprávy ze sektoru developerské i individuální výstavby konce roku 2008 však již pozitivní zprávy nepřináší. Během října až prosince loňského roku se totiž začalo stavět o celých 19 procent bytů méně než ve stejném období roku předchozího, konkrétně 9686 bytů. I po očištění od výše uvedených vlivů odhaduje ministerstvo pro místní rozvoj pokles o zhruba osm procent.

#####Zájem o nové byty neklesá

Přitom zájem o nové byty v ČR neklesá. Snížení ochoty bank financovat individuální klienty a ještě mnohem výraznější snížení ochoty k financování developerských projektů je důsledkem jednotného postupu akcionářů zejména velkých zahraničních bank, které téměř nerozlišují specifika jednotlivých nových středo- a východoevropských členských států. V České republice se rozhodně nemusí na úrovni vlády uvažovat o podobných opatřeních, jaká například zveřejnilo Slovensko. Tedy ochotu státu pomoci klientům hypotečních bank se splácením svých úvěrů. ČR byla a je z hlediska objemu klasifikovaných úvěrů na předním místě v EU. Dokladem tohoto tvrzení je v procentech vyšší pokles dokončených bytů než zahajovaných. Nedokončené byty se tak přesunují do statistiky rozestavěných, kde 176 120 bytů k 31. prosinci představuje meziroční navýšení o tři procenta. Přibývá tedy bytů, které nemohou být dokončeny, protože zřejmě není vyjasněno dofinancování. MMR předpokládá, že v roce 2009 bude objem zahajovaných i dokončovaných bytů na zhruba shodné úrovni 32 až 36 tisíc.

#####Developeři odkládají projekty

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!