Počet nízkoenergetických bytů postupně roste | E15.cz

Počet nízkoenergetických bytů postupně roste

Stavět ekologicky je dnes při rostoucích cenách všech druhů energie „in“. Zejména jednotlivci si staví více či méně energeticky úsporné rodinné domky, jen velmi málo firem se zatím pouští do masovější výstavby energeticky úsporných bytových domů.

Jednou z prvních vlaštovek na trhu je společnost JRD, která realizuje své projekty nízkoenergetických bytových domů zejména v pražských Dolních Měcholupech.

Podle jednatele společnosti JRD Jana Řežába je dnes ekonomickou nutností při stavbě bytových domů myslet na to, jaké náklady budou na jejich provoz.

Nebo alespoň by tomu tak mělo být.

Problém je podle jeho slov v tom, že v drtivé většině případů není stavebník zároveň uživatelem objektu, a tak ho celkem nezajímá, jak vysoké bude mít uživatel náklady spojené s vytápěním objektu, ohřevem teplé vody a obecně s hospodařením s energiemi.

„Tlak na změnu tohoto chování by mohlo přinést zavedení takzvaných energetických štítků budov od ledna příštího roku,“ doufá Řežáb.

Jeho společnost přitom staví nízkoenergetické domy již několik let a zájem o byty je důkazem toho, že lidé už dnes hodně přemýšlejí nejen o tom, kde se daný objekt nachází a zda je v jeho místě obchodní centrum, ale také o tom, na kolik je přijde roční provoz jejich domu.

#####Minimální spotřeba energie

Co to vlastně je nízkoenergetický dům?

„To je takový dům, který má roční spotřebu tepla na vytápění pod 50 kWh na metr čtvereční. Ročně to musí být třeba u bytu o rozloze 100 m2 maximálně 5000 kWh,“ popisuje Řežáb. Tak nízké spotřeby energie lze dosáhnout už kvalitním návrhem budovy, která musí být velmi dobře tepelně izolována. „Musí mít dobré zateplení všech stěn, střechy a podlah,“ pokračuje jednatel společnosti JRD. Okna používá tento developer u svých projektů dřevěná s trojskly, která dobře zamezují průniku tepla. Dalším faktorem úniku tepla je větrání. „Aby se omezila ztráta tepla větráním, je potřeba použít rekuperaci, tedy zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. Účinnost rekuperace u nás je kolem 90 procent, větráním tedy ztrácíte pouze zhruba 10 procent tepla,“ pokračuje Jan Řežáb. Poměrně složité je se k tomuto výsledku dostat. Do každého domu či bytové jednotky je totiž nutné instalovat systém nuceného větrání, který obsahuje přívodní a odvodní potrubí a potom vzduchotechnickou jednotku. Samotný zdroj tepla pro vytápění pak může být velmi malý, jelikož se většina tepla v bytě zachová. Ve srovnání s běžným domem je v tom nízkoenergetickém potřeba na vytápění zhruba 20 procent tepla. Zároveň instalace nuceného větrání zajistí stále čerstvý vzduch v bytě, což významně zvyšuje kvalitu vnitřního klimatu.

#####Teplo se získává i ze slunce

Pokud jde o teplou vodu, je výhodné její ohřev řešit v nízkoenergetických domech pomocí decentralizovaného solárního předehřevu. Tím se dá ušetřit kolem 60 až 70 procent roční spotřeby energie. Lze také použít tepelná čerpadla různých typů. Z hlediska použitých stavebních materiálů se nízkoenergetické domy nijak výrazně neliší od běžných, náročnější jsou spíše stavební postupy. „Znamená to, že musíte dbát na správné technologické postupy, musí se všechno sledovat, klade to větší nároky na management stavebního procesu od zadání přes komunikaci s architekty a projektanty až po náročnější kontrolu stavby například na vzduchotěsnost objektu,“ pokračuje Jan Řežáb. Firma JRD spolupracuje stále se stejnými architekty, snaží se ale tento tým postupně rozšiřovat. Zajistit minimální spotřebu objektu však neznamená pouze postavit ho jako nízkoenergetický. Důležité je i byt či dům správně užívat.

„Pokud třeba v zimě větráte tak, že otevřete okno, pak jsou veškeré technologie zajišťující nízkou spotřebu energie objektu k ničemu,“ dodal jednatel firmy JRD.

#####Zájem o ekologické byty roste

Firma zatím nemá rozhodně nouzi o zájemce, kteří by si koupili nízkoenergetický byt, a to i proto, že své byty prodává za ceny v místě obvyklé bez nějakých přirážek. Znamená to, že nový uživatel bytu získá za stejné peníze určitý nadstandard. Společnost JRD zahájí na podzim letošního roku výstavbu dalších dvou nízkoenergetických bytových domů v pražských Dolních Měcholupech.

Objekty Vila Dolní Měcholupy V a Vila Dolní Měcholupy VI nabídnou dohromady 15 nízkoenergetických bytů. Plánované dokončení projektů je na konci roku 2009. Větší zájem o nízkoenergetické byty si firma slibuje od nového zákona, který nařizuje majiteli každého nově postaveného nebo zrekonstruovaného domu označit nemovitost energetickým štítkem, podobným, jakým jsou již dnes označovány domácí spotřebiče. „Naše společnost tento krok státu vítá. JRD již dnes všechny projekty navrhuje i realizuje v energetické třídě A a já osobně doufám, že díky této zákonné novince budou nejen developeři, ale i majitelé domů a bytů věnovat větší pozornost úsporám energie a šetrnosti k životnímu prostředí,“ dodává Jan Řežáb.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!