Počet veřejných dražeb vzrostl oproti roku 2009 téměř o třetinu | E15.cz

Počet veřejných dražeb vzrostl oproti roku 2009 téměř o třetinu

Razantní nárůst zaznamenává v České republice počet veřejných dražeb. Do konce listopadu roku 2010 jich bylo podle internetových stránek Centrální adresa realizováno více než tři tisíce, zatímco za celý rok 2009 to bylo něco málo přes 2300.

Celkový finanční objem dosažený vydražením činil za jedenáct měsíců roku 2010 zhruba tři miliardy korun oproti více než 2,618 miliardy korun z roku předešlého. Postavení největšího dražebníka v zemi nadále patří společnosti Naxos, která se podílí na celkovém objemu dražeb téměř 25 procenty. „Podíl Naxosu na trhu se v porovnání uplynulých dvou let zvýšil,“ říká jeho obchodní ředitel a jeden z předních odborníků na realitní trh Libor Nevšímal. „Objem dražeb, které Naxos realizoval v roce 2009, představoval více než 464 milionů korun. Za jedenáct měsíců roku 2010 to již bylo více než 654 milionů korun,“ konstatuje.

#####V nedobrovolných dražbách obří areály, ale i byty

Přímo „raketový nástup“ zaznamenaly v letošním roce nedobrovolné dražby. Zatímco ještě v roce 2008 jich bylo 273, o rok později to již bylo 344 a za 11 měsíců roku 2010 se v porovnání s rokem předchozím tento počet více než zdvojnásobil na téměř 800. Společnost Naxos realizovala největší nedobrovolnou dražbu v České republice, v níž byl v říjnu zpeněžen obří tovární komplex v Brandýse nad Labem za 340 milionů korun. Vyvolávací cena činila 284 350 000 korun. Ve stejném měsíci byl vydražen za 57 milionů korun hotel Koruna, historicky cenný dům v novorenesančním slohu, který se nachází v Opatovické ulici na pražském Novém Městě. Rovněž formou nedobrovolné dražby zpeněžil Naxos na jaře 2010 poslední volný pozemek v nejatraktivnější plzeňské průmyslové zóně za 32,9 milionu korun.

„Daleko razantněji než počet nedobrovolných dražeb vzrostl jejich objem. V meziročním srovnání to bylo na více než pětinásobek, a to ze 152 milionů v roce 2009 na více než 800 milionů za prvních jedenáct měsíců roku 2010. Zatímco počet nedobrovolných dražeb je ovlivňován především dražbami menších rezidenčních nemovitostí zajišťujících v převážné většině hypoteční úvěry, nárůst objemu vydraženého majetku je způsoben hlavně tím, že velcí věřitelé, v první řadě banky, se rozhodli tímto způsobem sanovat své pohledávky za firmami nesplácejícími své úvěry. Navrhli tak do nedobrovolných dražeb majetky v hodnotě desítek a v jednom případě i stovek milionů korun. Jen když sečteme tři největší letošní nedobrovolné dražby, které Naxos realizoval, dostaneme sumu 429 milionů korun, tedy více než polovinu celkového objemu,“ uvádí Libor Nevšímal.

#####Zpeněžení čeká i někdejší budovy Škodaexport

[file:8396:small:right]

„Z hlediska celého dražebního trhu to samozřejmě znamená růst počtu obchodních příležitostí. Je ale nutné si uvědomit, že se většinou jedná o relativně náročné obchodní případy, a to nejen z právně administrativního pohledu, ale i po obchodní stránce. Navíc časově a personálně takovou transakci dokáže zabezpečit jen silná firma. Podle našich odhadů se bude zpeněžení majetku v rámci insolvence podílet na celkovém obratu Naxosu v příštím roce v rozpětí 60 až 80 procent,“ říká Libor Nevšímal. Jedním z největších a médii nejsledovanějším v zemi je případ insolvence podniku PA EXPORT dříve známého jako Škodaexport, který ještě nedávno patřil k největším vývozcům investičních celků v České republice. Naxos realizuje jeho prodej formou veřejného výběrového řízení.

#####Roste zájem zahraničních investorů

Kromě českých investorů, kteří se zajímají především o menší projekty, ožívá opět zájem zahraničních investorů. Jsou to především podnikatelé z Ruska a z dalších zemí bývalého Sovětského svazu, ale také ze zemí Blízkého a Středního východu, například z Jordánska či Izraele. „Oproti posledním několika letům je velký zájem o developerské projekty komerčního rázu. Donedávna byla poptávka zejména u českých investorů o rezidenční developerské projekty s 50 až 60 byty. Teď se situace obrací a zájem je také například o nákupní centra a další projekty,“ uvádí Libor Nevšímal a dodává, že žádné aktivity zatím nevyvíjejí italští podnikatelé, kteří dříve investovali především do činžovních a dalších domů v Praze. „Aktivita investorů bude v příštím roce pokračovat. Větší zájem by měl být zejména o komerční nemovitosti,“ odhaduje Nevšímal. Podle jeho slov se také očekává, že vzhledem ke změněným ekonomickým podmínkám se ocitnou v insolvenci mnohé solární elektrárny.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!