Podle novely devizového zákona již cizinci budou moci nakupovat půdu | E15.cz

Podle novely devizového zákona již cizinci budou moci nakupovat půdu

Vláda koncem listopadu loňského roku schválila novelu devizového zákona, která nově umožňuje cizincům nakupovat zemědělskou půdu. Podle dosud platného zákona cizinci zemědělskou půdu kupovat nesměli. I přesto jsou dnes desítky tisíc hektarů ve vlastnictví zahraničních právnických osob majících u nás své sídlo.

Kromě toho mohou podle výjimky zemědělskou půdu v Česku nakupovat také občané EU, kteří zde nejméně tři roky žijí a hospodaří. Přes prostředníky mohou půdu získávat i z Pozemkového fondu ČR, který pozemky odstátňuje. Před vstupem do EU si Česká republika vyjednala na prodej nemovitostí určených k bydlení pětileté a na prodej zemědělské půdy sedmileté přechodné období. Již od května 2009 tak mohou cizinci v Česku kupovat nemovitosti určené k bydlení, protože v tomto případě je smlouva o přistoupení k EU nadřazenou právní normou.

I v případě, že by vláda novelu devizového zákona neschválila, nebylo by nadále možné cizincům nákup zemědělské půdy zakazovat. Katastrální úřady by od konce přechodného období, tj. od května tohoto roku, nemohly zamítat návrhy na vklad vlastnického práva u pozemků, které bude cizinec kupovat, a to kvůli zmíněné nadřazenosti evropského práva. Uvést devizový zákon do souladu s evropským právem bylo přesto nutné, jinak by České republice hrozila vysoká pokuta, která by se mohla citelně dotknout státního rozpočtu. Podle ministerstva financí by v takovém případě mohl být stát nucen platit až několik tisíc eur denně.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!